Yapay Zeka Yatırımları Artıyor: Firmalar Yapay Zeka Konusunda İyimser Düşünüyor

Global Bilişim Teknolojileri firmaları arasında yapılan yeni bir anketin sonuçlarına dair bilgiler açıklandı. Buna göre, her 4 BT liderinden 3’ü yapay zekanın potansiyel faydaları konusunda iyimser bir bakış açısına sahip. Bu firmalardan 3’te 2’sinden fazlası ise yapay zeka teknolojilerine yatırımlarını artırıyor. Bununla birlikte, yapay zeka kurumların daha üretken, verimli ve güvenli hale gelmesi için açık fırsatlar sunarken, BT liderleri, uygulama yol haritalarının olmaması ve mevcut donanım ve teknoloji yığınlarının genel olarak hazır olması nedeniyle yapay zekayı benimseme zamanlamaları konusunda belirsizliklerini dile getiriyorlar.

AMD, yapay zeka teknolojilerinin iş yerini nasıl yeniden şekillendirdiğini, BT liderlerinin yapay zeka teknolojisi ve ilgili müşteri donanımı yol haritalarını nasıl planladıkları konusunda bir anket düzenledi. Bu ankete karşılaştıkları en büyük zorlukların neler olduğunu anlamak için Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Japonya’dan 2.500 BT liderinin katıldığı belirtildi. Güvenlikle ilgili bazı tereddütlere ve işgücünü eğitmenin külfetli olacağı algısına rağmen, yapay zeka çözümlerini halihazırda uygulayan kuruluşların olumlu bir etki gördüğü ve geciken kuruluşların geride kalma riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Yapay zeka dağıtımlarına öncelik veren kuruluşların %90’ı işyeri verimliliğinde artış gördüklerini bildiriyor.

AMD Ticari Müşteri ve İş İstasyonu Kıdemli Direktörü Matthew Unangst, “Yapay zekayı erken benimsemenin faydaları var. BT liderleri yapay zeka destekli çözümlerin faydalarını görüyorlar, ancak işletmelerinin uygulama için daha odaklı bir plan hazırlamaları veya geride kalma riskini göze almaları gerekiyor. Yüksek performanslı donanıma sahip açık yazılım ekosistemleri çok önemlidir ve AMD, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin yararına olacak şekilde tüm ürün portföyümüzde yapay zeka IP’sinden yararlanmaya yönelik çok yönlü bir yaklaşıma inanmaktadır.” açıklamasında bulundu.

BT liderlerinin yapay zeka çözümlerini uygularken en iyi bilgi işlem platformuna sahip olmalarını sağlamak için AMD, açık endüstri standardı yazılımlarla yakın işbirliği içinde çalışırken, buluttan uç noktalara kadar ürün portföyünde yapay zeka özelliklerine sahip son teknoloji çözümler geliştirmeye odaklanmıştır.

Bu yıl AMD, Ryzen AI geliştirici araçlarının yanı sıra Windows Studio Effects destekli bir Ryzen AI Motoru içeren belirli modellere sahip ilk AMD Ryzen™ 7040 Serisi işlemcileri piyasaya sürerek şu anda diğer x86 işlemcilerde bulunmayan benzersiz deneyimler sundu. Böylelikle doğrudan dizüstü bilgisayarlarda daha fazla yapay zeka özelliğinin önünü açmış oldu. Mobil bilgisayarlar için özel bir yapay zeka motoru, bulut tabanlı yapay zekanın tamamlayıcısı ve iş yerinde yapay zeka uygulamalarının benimsenmesi için gerek olarak gösteriliyor.  

Yapay zeka iş yüklerini şirket içi veri merkezlerinde de çalıştırmak isteyen işletmeler için güncel bir altyapıya sahip olmak kritik önem taşıyor. Müşteriler, bir veri merkezini modern AMD EPYC™ işlemcilere yükselterek mevcut altyapılarında ihtiyaç duyulan raf sayısını %70’e kadar azaltabilirler.

AMD ayrıca kısa süre önce AMD CDNA™ 3 hızlandırıcı mimarisini temel alan AMD Instinct™ MI300X hızlandırıcısına (192 GB) ilişkin ayrıntıları paylaştı. Bu hızlandırıcı, üretken yapay zeka için dünyanın en gelişmiş hızlandırıcısı olacak4 ve üretken yapay zeka iş yüklerine yönelik büyük dil modeli eğitimi ve çıkarımı için gereken işlem ve bellek verimliliğini sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx