Sözde hayvan derneklerine karşı hukuk zaferi! İftira ve tehditlere papuç bırakmadı

  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye’de her geçen gün yeni bir can kaybı ve yaralanmaya neden olan, ancak sözde hayvansever dernekler tarafından rant kapısına çevrilen başıboş köpek sorunu gün geçtikçe büyüyor. En çok çocukların ve kadınların mağduriyet yaşadığı başıboş köpek sorununa karşı yeni bir yasal düzenleme ile çözüm beklenirken sözde hayvan derneklerinin ise saldırgan tavır takınmaları dikkat çekiyor.

MAĞDURİYETİ DİLE GETİREN AVUKATA DAVA YAĞMURU

Başıboş köpek sorununu ve yaşanan mağduriyetleri sosyal medya hesapları ile TV kanallarında dile getiren Avukat Devrim Koçak, sözde hayvan derneklerinin hedefi haline geldi. Dava yağmuruyla yargı üzerinden linç edilmeye çalışılan Avukat Devrim Koçak, mahkemeden hukuk zaferiyle çıktı. Suçlamaların iftira olduğunu tescilleyen İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi, Koçak’ı ifadeye çağırmaya bile gerek duymadı ve soruşturmaya yer olmadığına hükmetti.

SORUNU GÜNDEME GETİRDİĞİ İÇİN HAKARET VE İFTİRALARA MARUZ KALDI

Konuyla ilgili Haber7’ye açıklamalarda bulunan Avukat Devrim Koçak, bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

Mart 2022’de başıboş köpek saldırısına uğrayan 10 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle etkilendiğini belirten Avukat Koçak, küçük kızın ailesine destek olduğunu ve medyada açıklamalarda bulunduğunu söyledi. Böyle bir saldırının yaşanmaması ve başka çocukların ölmemesi için yasal düzenleme çağrısında bulunduğunu ifade eden Koçak, sözde hayvan dernekleri tarafından hakaret ve iftiralara maruz kaldığını açıkladı.

“’SOKAKTA KÖPEK OLMAZ’ DEDİĞİM İÇİN ORGANİZE ŞEKİLDE LİNÇ EDİLDİM”

Mağduriyetleri gündeme getirmesi nedeniyle hedef yapıldığını söyleyen Avukat Devrim Koçak, organize şekilde linç başlatıldığını kaydetti. Yargının linç unsuru olarak kullanılmaya çalışıldığını vurgulayan Koçak, şunları söyledi:

YARGI ÜZERİNDEN SUSTURMAYA ÇALIŞANLAR CEVABINI ALDI

Mazlum Melekleri Çevre ve Doğayı Yaşatma Derneği (MAZMEL), Pati Korucuları Hayvanları Koruma Derneği (PAWGUARDS), Sokak Canlıları Çevre ve Doğayı Koruma Sosyal Yardımlaşma Derneği (SOÇED) ve derneklerin vekili olarak dava açan Avukat Kübra Oktay’ın kendisini mahkeme yoluyla susturmaya çalıştığını belirten Avukat Devrim Koçak, davanın sonuçlandığını belirtti.

Saçma sapan hiç bir hukuki dayanağı ve somut delili olmayan, sosyal medya gönderilerine dayanılarak ben ve benim gibi “Sokakta başıboş köpek olmaz” diyen birçok kişi hakkında silahlı suç örgütü kurma, üye olma gibi suçlar isnat edilen bir dilekçe ile yapılan ihbar bu ay neticelendi.” diyen Koçak, şunları söyledi:

“BENİ ETKİLEYEN OLAY MAHRA’NIN VEFATI OLDU”

Ülkemizde bir başıboş köpek sorunu olduğu gerçeğiyle Mart 2022’de Mahra Melin Pınar isimli evladımızın Antalya’da başıboş köpekler sebebiyle trafik kazası geçirip 23 günlük yaşam mücadelesi sonunda vefat etmesiyle yüzleştim. Başıboş köpek sorunu sokaklarımızda her an her birimizin başına gelebilecek ölüm riskli bir tehlike!” diyen Avukat Koçak, kendisinin mağduriyetleri dile getirmesi nedeniyle hedef yapıldığını söyledi. Koçak, şu ifadelerde bulundu:

İNSANLARIN BİLİNÇLERİLMESİ GEREKİYOR

Başıboş köpek sorununun ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden Koçak, açıklamalarını insanların bilinçlenmesine yönelik yaptığını vurguladı. Meclis’te ivedilikle 5199 Sayılı Kanun’un değişmesi gerektiğine dikkat çeken Koçak, “İnsanların bu sorundan muzdarip olmaması ve çözüm için önce bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Çünkü Mahra ve daha birçok merhum evladımız elleriyle besledikleri başıboş köpekler tarafından kovalanıyor ve zarar görüyor. İnsanların öncelikle “Bir şey yapmaz” anlayışından “Başıboş köpeklere dikkat et, kendini koru” bilincine ulaşmaları gerekiyor. Ama ivedilikle sokaklardaki bu başıboşluğa devletimiz tarafından ‘dur’ denilmesi, başıboşluğa sebep olan 5199 sayılı Kanun’un değişmesi şart.” diye konuştu.

KÖPEKLERİN SOKAKTA KALMASINI İSTEYENLERİN SEVGİSİNE İNANMIYORUM

Köpeklerin sokaklarda kalmasında ısrar edenlerin samimi olmadığını kaydeden Koçak, “Köpeklerin sokakta başıboş kalarak suistimal edilmelerine sebep olan hiç bir kişi ya da STK nın hayvan sevdiğine inanmıyoruz! Köpekleri sevenler asla sokakta istismar edilmesini, muhtaç olmasını istemezler, bunda ısrar edenlerin sevgisine inanmıyorum.” ifadesinde bulundu.

DEVLETİMİZ BAŞIBOŞLUĞA ENGEL OLMALI

Bu sorunun çözümü 5199 sayılı Kanun’un insan hakları ve hayvan refahı doğrultusunda değiştirilerek, kamusal alanda başıboş köpek olmasının Devlet tarafından engellenmesi ile olacaktır.” diyen Avukat Koçak, şöyle konuştu:

BAŞIBOŞ KÖPEKLER, “SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR” DİYENLERE SAHİPLENDİRİLMELİ

Devletin başıboş köpekleri “Sokak hayvanları sahipsiz değildir” sloganı atan hayvanseverlere sahiplendirilmesi gerektiğini söyleyen Avukat Koçak, sahiplenilmeyen köpeklerin çocukların güvenliği için belirli alanlarda tutulması gerektiğini belirtti. Acil çözüm çağrısında bulunan Koçak, “Benimsediğim çözüm önerisi başıboş köpeklerin Devlet tarafından ivedilikle “sahipsiz değildir” diyen gönüllülere sahiplendirilmesi, sahiplenilmeyenlerin Devlet tarafından belirlenen alanlarda tutulmaları ve yine gönüllülerce bakılmalarının sağlanmasıdır.” dedi.

MEDYAYA ‘HASSASİYET’ ÇAĞRISI

Basın ve medya kuruluşlarına da seslenen Avukat Koçak, “Medyadan beklentimiz, en az patisi kesilen bir köpeğe gösterilen hassasiyetin başıboş köpek saldırılarında zarar gören, yaralanan, kuduran, ölen insanlara da gösterilmesidir.” ifadesinde bulundu.

__________________

DERNEK AVUKATINDAN ŞOKE EDEN SÖZLER: HAKİMİYET KURABİLECEĞİMİZ BÖLGELER

Sosyal medyada paylaşılan Avukat Kübra Oktay’ın çarpıcı sözleri de ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl bir Twitter sohbet odasında konuşan Avukat Kübra Oktay, “mahkemelerde hakimiyet kurabildikleri bölgeler” olduğunu ifade etti. 

Dernek avukatlığını yapan Kübra Oktay’ın, başıboş köpek sorunu gündeme getiren ve mağduriyetlerini anlatan vatandaşlara yönelik yaptığı konuşmasında, “Şöyle bir korkum var. Şunu söyleyeyim; şeyden korkuyorum yani, herkesin bulunduğu yerden matbu bir dilekçe yazarsak şayet, her savcının ayrı hal ve tutumları var. Şimdi biz burada, elimiz güçlü, kapsamlı yaptık. Çağrı yapıp her ilden ve ilçeden çağrı yapıp da herkesin o dosyaya katılımını sağlamak ya da Ankara, İzmir gibi üç tane pilot bölge seçip de herkesin o soruşturma dosyalarına katılım sağlamak daha mantıklı değil midir acaba? Mesela kendi ilinizde ilçenizde sizin sunduğunuz dilekçede savcıya anlatamazsak durumu, takipsizlik alırsa, bu da bizi güçsüz duruma düşürebilir. O korkum da var yani. 3 tane efsane hazırlık yaptığımız dilekçelerle pilot bölgelerden mi gitmek daha mantıklı olur? Çok iyi düşünmemiz lazım hep beraber. Onun organizasyonu da bence en mantıklısı hakimiyet kurabileceğimiz 3 tane pilot bölgeden yürümemiz.” ifadelerinde bulunduğu görüldü.

__________________

BAŞIBOŞ KÖPEK TERÖRÜ 2022 YILINDA ÇOK SAYIDA CAN ALDI

1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihleri arasında başıboş köpek kaynaklı 340 saldırı ve 89 trafik kazası basına yansıdı.

Medyaya yansıyan haberlere göre; Türkiye’de 15 milyona varan başıboş köpekler nedeniyle 2022 yılında toplamda 9’u çocuk 7’si kadın 33 kişi hayatını kaybetti.

6’sı çocuk, 3’ü kadın 13 kişi doğrudan başıboş köpek saldırısı nedeniyle hayatını kaybederken 3’ü çocuk 4’ü kadın 20 kişi ise köpeklerin kovalaması sonucu trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi.

Doğrudan saldırılarda 52’si kadın 134’ü çocuk olmak üzere toplam 307 kişi yaralandı. Başıboş köpeklerin kovalaması veya aracın önüne çıkması nedeniyle 217 kişi trafik kazası geçirerek yaralandı.

Yine basına yansıyan haberlere göre; başıboş köpekler, 429 küçükbaş, 523 kümes hayvanı ve 2 yaban hayvanı telef ederken 92 küçükbaş/kümes hayvanı ve 8 yaban hayvanını yaraladı.

Yıl içerisinde Mardin, Hatay, Tunceli, Ağrı, Bitlis ve Adıyaman’da gerçekleşen köpek saldırılarında, saldıran köpekte kuduz tespit edildi. Saldırının olduğu bölgeler ise karantinaya alındı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx