Sepaş Enerji’den 4 milyon abonesine ‘Kesme bağlamada 5 kat bedel’ uyarısı

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, aboneliklere ait kimlik ve iletişim bilgileri gibi kişisel bilgilerin doğru ve güncel olması gerektiği belirtilirken, başkasının adıyla usulsüz elektrik kullandığı tespit edilen abonelere yönetmelik uyarınca 15 günlük uyarı süresinin ardından cezai yaptırımlar uygulanacağı vurgulandı.

KESME BEDELİ 5 KATI FATURAYA YANSIYACAK

Kendilerine tanınan süre zarfında aboneliği üzerine almayıp usulsüz tüketime devam edenlerin enerjisi kesilirken, kesme-bağlama bedelinin 5 katı faturalarına yansıtılacak. Ayrıca abonelik gerçek kullanıcı üzerine alınıncaya dek söz konusu adrese enerji verilmeyip kişisel verileri koruma kanunu kapsamında ilgili aboneliğe dair bilgilendirme yapılamayacak. Buna göre, yürürlükte bulunan elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca adres değişikliğinde bulunan tüketicilerin, ayrıldıkları yerdeki aboneliği iptal edip yeni adreslerindeki aboneliği üzerlerine almaları gerekiyor. Güncel bilgilerin elektrik perakende şirketine iletilmemesi halinde aboneliğin bir başkası tarafından usulsüzce devam ettirilmesi nedeniyle mağduriyetler yaşanabiliyor.

BEDELİ İADE ALABİLİYORLAR

Yeni abonelik işleminde alınan güvence bedelinin, abonelik iptali durumunda hem iade bilgisi verilebilmesi hem de güvence bedelinin geri ödenebilmesi için bilgilerin güncel olma zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca bilgilerini güncellemeyen aboneler, “iade alınmamış güvence bedeli” ile ilgili bilgilendirmelerden de haberdar olamıyor. Bilgileri güncel olan aboneler ise iade almadıkları güvence bedeli olması durumunda bu bedeli iade alabiliyorlar. Sepaş Enerji aboneleri, 444 5 186 telefon numaralı çağrı merkezi, www.sepas.com.tr web sitesindeki “Bilgi Güncelleme butonu” veya “Sepaş Cebinde” mobil uygulaması üzerinden günün her saati abonelik bilgilerini kontrol edip kişisel bilgilerini kolaylıkla ve güvenli bir şekilde güncelleyebiliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx