İhracatı artıyor! Türk somonunun ağırlıklı pazarı Rusya

AA

Karadeniz’de Türk somonu, iç sularda kurulu çiftliklerde belli bir ağırlığa ulaştıktan sonra deniz kafeslerine aktarılarak yetiştiriliyor.

Doğu İhracatçılar Birliği (DKİB), 2023’ün Ocak ayından Eylül ayına kadar geçen dönemdeki somon ihracatına ait bilgileri paylaştı.

Türkiye’den yılın 9 ayında Federasyonu başta olmak üzere 41 ülkeye Türk somonu ihraç edildi.

Türk somonunun ocak-eylül ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 289 milyon 225 bin 785 dolara ulaştı.

İhraç edilen ürün miktarı da 36 bin 888 tondan yüzde 18 artışla 43 bin 612 tona çıktı.

Ocak-eylül döneminde Rusya Federasyonu başta olmak üzere 41 ülkeye Türk somonu satıldı.

Rusya Federasyonu’na ihracat, miktarda yüzde 54 arttı

Rusya Federasyonu’na bu dönemde ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 54, değerde yüzde 24 arttı. Rusya’ya 30 bin 126 ton Türk somonu ihraç edilerek 177 milyon 913 bin 657 dolar kazanıldı.

Rusya Federasyonu’nu 39 milyon 631 bin dolarla Almanya, 24 milyon 115 bin 531 dolarla Vietnam takip etti.

Yeni pazarlar

Geçen yıldan farklı olarak Malezya, Dubai, Ukrayna, Katar, Fransa, Azerbaycan, İspanya, Kuveyt ve Meksika’ya da bu dönem Türk somonu satıldı.

Tanıtım çalışmalarına ağırlık veriyor ve Avrupa Birliği pazarı da hedefleri arasında yer alıyor.

“Türk somonunda yıl sonu ihracatından da beklentimiz yüksek”

DKİB Su Ürünleri Sektör Komitesi Başkanı İsmail Kobya, Türk somonunda yılın 9 ayında ihracatta artışın sürdüğünü söyledi. Yılın tamamlanmasına 3 aylık süreç kaldığına işaret eden Kobya, sözlerine şöyle devam etti:

Türk somonunda yıl sonu ihracatından da beklentimiz yüksek. İhracatımızın ilerleyen süreçlerde katlanarak artacağına inanıyoruz. Şu an öncelikli pazarımız Rusya ancak DKİB olarak sektörde üretici ve ihracatçıların yer aldığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, firmalarımızı farklı pazarlara yönlendirme ve ülke çeşitliliğini artırma çalışmalarımıza da devam ediyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx