DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Emeğin mili gelirden aldığı pay, cumhuriyet tarihinin en düşük düzeyinde

Devrimci İşçi sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin revize edilmesine ilişkin “Türkiye ekonomisinin büyüdüğü söyleniyor; sadece asgari ücret değil, bütün ücretler bu büyümeden payını almak zorundadır. Emeğin milli gelirden aldığı pay, cumhuriyet tarihinin en düşük düzeylerine geldi” ifadelerini kullandı.

Sözcü Televizyonu’nda Can Coşkun‘un sunduğu “Gündem Masası” programına bağlanan Çerkezoğlu, güncellenmesi beklenen asgari ücrete ilişkin açıklamalar yaptı.

“TÜİK’in paylaştığı ve gerçeklikle ilgisi olmayan enflasyon rakamları dikkate alınmamalı”

Çerkezoğlu, asgari ücretin Türkiye’de ortalama bir ücret haline geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

Asgari ücret, dünyanın her tarafında sembolik bir ücrettir. Bu ücreti dolara endekslemek doğru bir yaklaşım değil; dolar yerinde saymıyor. Asgari ücretin belirlenmesindeki en önemli unsur alım gücüdür. Asgari ücret, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı ve gerçeklikle ilgisi olmayan, baskılanmış enflasyon rakamları üzerinden değil, gerçek enflasyon rakamları üzerinden hesaplanmalı.

“Emeğin milli gelirden aldığı pay, cumhuriyet tarihinin en düşük düzeylerine geldi”

Asgari ücretin, uluslararası belgelere aykırı biçimde tek bir işçi üzerinden hesaplandığını belirten Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye ekonomisinin büyüdüğü söyleniyor; sadece asgari ücret değil, bütün ücretler bu büyümeden payını almak zorundadır. Bu böyle olmadığı için, sistematik biçimde, emekli aylıklarından asgari ücrete kadar hepsi geriledi. Dolayısıyla, emeğin milli gelirden aldığı pay, cumhuriyet tarihinin en düşük düzeylerine geldi. Mevcut asgari ücret, 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması olan açlık sınırının dahi altında. Açlık sınırı 10 bin lirayı geçti, yoksulluk sınırı 33 bin lirayı geçti. Dolayısıyla bir evde, en azından iki kişi çalıştığı zaman yoksulluk sınırı kadar gelir girebilmelidir.”

“Türkiye, bir asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılmalıdır”

Avrupa Birliği ülkelerindeki ücretlilerin sadece yüzde 4’ünün asgari ücret aldığını ifade eden Çerkezoğlu, şunları söyledi:

Asgari ücretin konu olmaktan çıkarılmasının yolu, sendikalaşmanın ve sendikal hakların kullanımının önündeki engellerin kalkmasından geçiyor. Asgari ücret yerine, toplu sözleşme yapılmalı. Bu bir süreç alacaktır, fakat daha hızlı yapılabilecek bir başka şey, teşmil mekanizmasıyla, yani imzalanan toplu iş sözleşmelerinin, o iş kolundaki diğer işçilere de yasadaki adıyla teşmil(uyarlanarak) edilerek bir ücret politikası oluşturulabilir. Böylece de asgari ücret, gerçekten sembolik bir ücret haline gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx