CANLI Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum…İsrail her yerde onu arıyor: ‘Gördüğümüz yerde öldüreceğiz’ ABD medyası duyurdu: Anlaşma 2 hafta içinde imzalanabilir

09:59

İsrail her yerde onu arıyor: ‘Gördüğümüz yerde öldüreceğiz’

İngiliz Telegraph gazetesi, İsrail’in Hamas’ın yöneticisi Yahya Sinwar’ı bulmak için Gazze’deki yeraltı tünellerini yıktığını yazdı. Han Yunus’daki İsrailli komutanlar gazete yaptıkları açıklamada ‘onu gördüğümüzde öldüreceğiz’ derken, Telegraph Han Yunus’taki tünellerin diğer bölgelere göre daha büyük olduğunu ve Yahya Sinwar’ın yerinin hala bilinmediğini yazdı.

Wall Street Journal gazetesi ise 100 günü aşkın süredir devam eden çatışmaların ardından Hamas’ın Gazze’nin altındaki tünel sisteminin yüzde 80’e yakın kısmının hâlâ sağlam kalabildiğini yazdı. Gazeteye göre İsrail yönetimi, Sinwar ve Hamas’ın üst düzey isimlerinin tünelde bulunan bir komuta merkezinde olduğuna inanıyor.

09:25

ABD basını: İsrail, esirleri serbest bırakmak için savaşı 2 ay duraklatacak

Associated Press (AP) haber ajansı iki üst düzey Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı haberinde, ABD’li müzakerecilerin Hamas’ın elindeki rehineleri bırakması karşılığında Gazze’deki savaşın iki ay durdurulmasını sağlayacak potansiyel bir anlaşma üzerinde ilerleme kaydettiğini duyurdu.

AP, önerilen anlaşmanın savaşı tamamen sona erdirmemesine rağmen, ABD’li yetkililerin bu süre zarfında anlaşmazlığın çözümüne zemin hazırlayabileceğinin umulduğunu yazdı.

New York Times gazetesi ise anlaşmanın önümüzdeki iki hafta içinde imzalanabileceğini yazdı.

 

08:16

İsrail askerlerinden skandal!

İsrail askerleri Gazze’yi yok ederken görüntülerini çekip bu görüntüleri sosyal medyada yayınlıyorlar. Son videolardan birinde İsrailli bir askerin Gazze’deki bir mahalle havaya uçurulurken kameralara gülümsediği görülüyor. TikTok’ta yayınlanan ve zırhlı bir araçtan çekildiği anlaşılan başka bir videoda, İsrail buldozerinin önünde beyaz bayrak bulunan bir evi yıktığı görülüyor.Al Jaazera söz konusu görüntüleri ‘İsrail askerleri Filistinlilerle dalga geçiyor’ başlığı ile okuyucularına duyurdu.

 

07:35

‘UNRWA’nın finansmanını kesmek Soykırım Sözleşmesini ‘ihlal etmek’ olabilir’

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) çalışanlarının 7 Ekim olaylarına karıştığı iddiası üzerine birçok BAtılı ülke UNRWA’ya finansal yardımları durdurduklarını açıklarken BM özel raportörü Francesca Albanese UNRWA’nın finansmanını kesmenin Soykırım Sözleşmesini ‘ihlal etmek’ olabileceğini belirtiyor.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail her yerde onu arıyor: ‘Gördüğümüz yerde öldüreceğiz’
ABD basını: İsrail, esirleri serbest bırakmak için savaşı 2 ay duraklatacak
İsrail askerlerinden skandal!
‘UNRWA’nın finansmanını kesmek Soykırım Sözleşmesini ‘ihlal etmek’ olabilir’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx