Yerli Aşı Turkovac İzmir’de Uygulanmaya Başlandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele için geliştirilen yerli aşı Turkovac’ın Faz 3 çalışması, İzmir’de gönüllü arkadaşlara uygulanmaya başlandı.

İki yıl önce Çin’de başlayan ve hızla tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hala devam ediyor. Salgının etkilerini azaltmak için geliştirilen Kovid-19 aşılarının çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ve Erciyes Üniversitesi ortaklığında yürütülen yerli aşı Turkovac’ın Faz 3 çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yapılan Turkovac Faz 3 gönüllü vatandaşlara denenmeye başlandı. 

TURKOVAC FAZ 3 GTÖNÜLLÜ VATANDAŞLARA UYGULANMAYA BAŞLANDI

Son yılların en büyük küresel salgını olarak adlandırılan koronavirüsün etkileri hala devam ederken, salgının önüne geçmek için geliştirilen Kovid-19 aşı çalımları da aynı hızda devam ediyor. Salgına karşı geliştirilen Biontrech aşısı sonrası, yerli aşı Turkovac’ın çalışmalarına hız kesmeden başlayan Sağlık Bakanlığı, yerli aşının Faz 3 çalışmalarında sona yaklaştı. Geliştirilen Turkovac Faz 3 aşıları gönüllü vatandaşlara uygulanmaya başlandı.

İLK TURKOVAC AŞISI İZMİR’DE YAPILDI

Sağlık Bakanlığı ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen Turkovac yerli aşı, İzmir’de 47 yaşındaki bir vatandaşa uygulandı. Yapılan çalışma hakkında İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi M. Burak Öztop, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükran Köse, bilgilendirmelerde bulundu.

Turkovac randevusu nasıl anlınır?

Turkovac aşısı olmak isteyen gönüllülerin sıraya girdiğini belirten Burak Öztop, ‘İlimizde Turkovac ile ilgili faz 3 çalışmaları Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde bugünden itibaren başladı. Öncelikle tüm İzmirlileri, Turkovac aşısı olmak isteyen tüm gönüllüleri bu 3 hastanemize bekliyoruz. İlk etapta, 2 doz Sinovac aşısı yaptıran 60 yaş altı vatandaşlarımızı 3. doz olarak Turkovac aşısı yaptırmak isteyenleri davet ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımıza Turkovac aşısı yapmaya başlayacağız’ şeklinde konuştu. 

TURKOVAC AŞISI RANEDVUSU NASIL ALINIR?

Salgının önüne geçmede etkili olacak Turkovac yerli aşısı olmak isteyenler, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği e-Nabız uygulaması üzerinden randevu alabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.