Yeni yabancı kuralında futbolseverleri neler bekliyor

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni sezonda uygulayacağı ‘yabancı kuralı’ cuma günü açıklanacak.

Uzun süredir Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik direktörlerle yapılan görüşmeler sonunda varılan mutabakatla hazırlanan yeni kuralın, eskisinden en önemli farkı sahada 11 yabancıya izin verilmesi olacak.

Daha önce Fenerbahçe, mevcut yabancı kuralının 1 sezon daha devam etmesini isterken, Galatasaray serbest kalmasından yana tavır koymuştu.

Kulüplerin yüzde 70’inin yabancıda serbestliği savunması üzerine TFF, teknik direktörlerin de görüşlerini alarak bir ara formülle sorunu çözmeye çalıştı.

Fazla yabancıya altyapı payı

Akşam’da yer alan habere göre; Türkiye Futbol Federasyonu son şeklini vereceği yeni yabancı kuralıyla ilgili önce kulüplere bilgilendirme yapacak.

Cuma günü kulüp yönetimleri TFF’de bilgilendirme toplantısına alınacak. Ardından yeni kurallar kamuoyuna açıklanacak. Büyük oranda şekillenen ‘Yeni Yabancı Kuralı’nda önümüzdeki sezon 14 sözleşmeye izin verilecek.

23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 sözleşmenin üzerinde de esneklik gösterilecek. Ancak 14’ü aşan sözleşmeler için TFF’de oluşturulacak bir fona alt yapılar için bir pay aktarılması zorunluluğu getirilecek.

3. Lig bölgesel hale gelecek

Sözleşmenin en önemli maddelerinden biri sahadaki yabancı sınırının kalkması. 8+3 kuralının yerine 11 yabancı serbestisi getirilecek.

Bu takımlarda yerli ve yabancı 23 yaş üstü oyuncuların oynamasına izin verilmeyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*