Vilayet göç yönetiminde rüşvet savı: Ticaret yaptık

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa Vilayet Göç İdaresi’nde çalışan çalışanların banka hareketlerinin incelenmesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi. Tanal verdiği soru önergesinde Şanlıurfa Vilayet Göç İdaresi’ndeki yetkililerin rüşvet aldığını sav etti. Fakat vilayet göç yönetimi bu savları reddetti.

İddiaların nedenin vilayet göç yönetiminde çalışan İhsan Altun isimli yetkilinin hesabına, sonradan Türkiye vatandaşlığı almış bir kişinin dolarla para göndermesinden kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Altun ise kendisine para gönderildiğini doğrularken bunun ticaret emelli olduğunu tabir etti.

3 BİN DOLAR EFT

Şanlıurfa Vilayet Göç İdaresi’nde çalışan İhsan Altun’un hesabına özel bir bankadan 3 bin dolar EFT yapıldı. Bu parayı gönderen ise Mahmut Bunni isminde bir isimdi. Görüştüğümüz kaynaklar bu paranın Altun’a gönderilme sebebini ise birçok teze dayandırıyor: “İl göç yönetimindeki işlerini kolay yaptırmak için, vatandaşlık almak için…”

İDDİALARA KARŞILIK: TİCARET İŞİ YAPTIK, BUNNİ’Yİ TANIMIYORUM

Söz konusu argümanları ve 3 bin doların kendisine neden gönderildiğini İhsan Altun’a da sorduk. Altun’a elimizde Mahmut Bunni ismindeki bir ismin kendisine 3 bin dolar gönderdiğine dair banka dekontlarının olduğunu söylediğimizde şu cevabı aldık: “Mahmut Bunni isimli kişi Türkiye vatandaşı. Suriye asıllı mu değil mi bilmiyorum. Hesabıma para gönderildiği yanlışsız. Lakin bu para büsbütün kendi yaptığım işle alakalı. Mahmut Bunni’yi tanımıyorum. Çok sevdiğim bir arkadaşımla iş yaptık. Bu arkadaşımın da ortağı Mahmut Bunni. Yaptığımız ticaret işi karşılığında bu para bana gönderildi. Paranın vilayet göç yönetimiyle hiçbir ilgisi yok. Hakikaten bu işi de sonlandırdık. 3 ay süren bir ticaret işiydi.”

TANAL’DAN SOYLU’YA: ÇETE Mİ VAR?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hususla ilgili bir soru önergesi verdi. Tanal, Soylu’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şunları sordu:

???? Şanlıurfa merkezli olarak Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı Türk vatandaşlığı müracaatlarında kolaylık sağlandığı, Türk vatandaşlığını kazanma vaadinde bulunulduğu konusunda sizlere ulaşan rastgele bir ihbar var mı? Varsa gereği yapıldı mı?

???? Suriyeli sığınmacılara para karşılığı Türk vatandaşlığını kazandırma vaadinde bulunan bir çete var mı? Şayet varsa bu çetenin ortasında kamu vazifelileri var mı? Kelam konusu çetenin mensupları ortasında İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç Yönetimi Başkanlığı, göç yönetimi müdürlükleri, vilayet göç yönetimi işçisi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri işçisi bulunmakta mıdır?

????Türk vatandaşlığı başvurusu olumsuz sonuçlanan Suriyeli sığınmacı sayısı kaç? (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.