Türkiye üzerinden gidecekti: Rusya’dan veto

Rusya, Cilvegözü Hudut Kapısı üzerinden, Suriye’de milyonlarca şahsa insani yardımların yapılmasına imkan tanıyan düzeneğin müddetinin uzatılmasını veto etti.

Cilvegözü hudut kapısı üzerinden Suriye’ye insani yardımların yapılmasına müsaade veren sistemin vazife mühleti 10 Temmuz’da doluyordu.

CİLVEGÖZÜ’NÜN AÇIK KALMASI İSTENMİŞTİ

Sınır kapısının açık kalması ve yardımların devam edebilmesi için kelam konusu sistemin, BMGK tarafından yenilenmesi gerekiyor. Norveç ve İrlanda’nın sunduğu ve Batılı ülkelerin dayanak verdiği tasarıda, Cilvegözü hudut kapısının bir yıl daha açık kalması öneriliyordı.

Yapılan oylamada; 15 üyeli kurulda 13 ülke tasarıya dayanak verirken, Rusya kararı veto etti, Çin ise çekimser oy kullandı.

RUSYA’NIN KURALLARI VARDI

Ancak Rusya hudut ötesi yardım düzeneğinin vazife müddetinin yalnızca 6 ay uzatılması ve yardımların Suriye içinde rejim denetimindeki bölgelerden yapılmasını istiyordu.

SON OYLAMA 10 TEMMUZ’DA

BM Güvenlik Kurulu; 10 Temmuz’da aksi tarafta bir karar alamazsa, Suriye’ye milletlerarası insani yardımların gönderildiği Cilvegözü Hudut Kapısı kullanılamayacak ve ülkenin kuzeybatısında 4 milyondan fazla kişi açlık riskiyle karşı karşıya kalacak.

BMGK’DA OYLAMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun lehte oy vermesi, daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’dan da rastgele birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.