Tunç Soyer’den Devlet Bahçeli’ye afiş karşılığı

MHP önderi Bahçeli’nin ‘afiş’ tenkidine cevap veren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Biz tam bağımsızlık için gayret ederken kuracağımız barış kimse tarafından bozulamasın’ kelamından yola çıktık. Ve biz şayet burnunuzun tabanında, Suriye’de, Irak’ta beşerler birbirinin boğazını keserken İzmir’de, Türkiye’nin her yerinde barış içinde yaşıyorsak bunu bu vizyona borçluyuz” diye konuştu.

İzmir’in 100. kuruluş yıl dönümü nedeniyle hazırlanan ‘Barışın İkinci Yüzyılı’ afişerine reaksiyon gösteren MHP önderi Devlet Bahçeli, “Söz konusu afişlerin öznesi barış değil zafer olmalıdır” demişti.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 91. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın tanıtımı için bugün Kültürpark’ta düzenlediği basın toplantısında Bahçeli’ye cevap verdi.

BAHÇELİ’YE KARŞILIK VERDİ

“Barışın İkinci Yüzyılı” afişiyle ilgili tenkitlere cevap veren Lider Soyer, şunları söyledi:

* “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Biz tam bağımsızlık için çaba ederken, kuracağımız barış kimse tarafından bozulamasın’ kelamından yola çıktık. Biz şayet burnumuzun tabanında Suriye’de, Irak’ta beşerler birbirinin boğazını keserken İzmir’de, Türkiye’nin her yerinde barış içinde yaşıyorsak bunu bu vizyona, öngörüye borçluyuz.

* Bizim en çok sahip çıkmamız gereken mirasıdır Atatürk’ün, barış. Dünyanın en büyük barış insanıdır Atatürk. Biz barışın zaferi olarak kutluyoruz. Barışla zafer birbiriyle çelişen şeyler değil. Birinin yerine öbürünü ikame etmek kalkarsanız yanlış olur. Bunu inkar etmek mümkün mü, büyük bir zafer kazandık. Mustafa Kemal Atatürk bunu barış için yaptığını söylüyor.

* Hatay’da 1931 yılında diyor ki ‘savaş şayet legal bir münasebete dayanmıyorsa kabahattir. Biz lakin ve fakat öldürmek isteyenlere karşı ölmemek için savaşırız.’ Türkiye’nin bu siyasal ikliminde her sözcükten cümleden icraattan bir kutuplaştırma, ayrıştırma siyaseti üretmeye çalışanlara çok üzülüyorum. Yüz yıl sonra geldiğimiz nokta bu olmamalıydı. Bu çok üzücü. Umudum çok büyük. Biz bu siyasal iklimi yaşarken geleceğin siyasal iklimini de İzmir’den kuracağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.