Terzi Fikri’nin oğlundan Erdoğan’a cevap: 2023 seçimleri dün Ordu’da tamamlandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’da toplu açılış merasiminde fındık alım fiyatının 54 TL olduğunu belirtmişti. Erdoğan birebir vakitte yaptığı konuşmada, 1980’de askeri operasyonla vazifesine son verilen Fatsa’nın sosyalist Belediye Lideri Fikri Sönmez’i (Terzi Fikri) maksat almıştı.

Muhalefete tenkitte bulunan Erdoğan ‘Terzi Fikri’ ile ilgili şu sözleri kullanmıştı;

“Hatırlarsanız yıllarca bu ülkeyi vesayet ve tek parti idaresiyle ulusal iradeyi yok sayarak, darbelerle daima demokrasimizi budayarak, koalisyonlarla siyaseti felç ederek, ideolojik, etnik ve mezhebi tansiyonlarla ulusal bünyemizi zayıflatarak, ah ah, ortamızda benden büyük olan ablalarım, ağabeylerimiz var; o CHP’nin hani o karneyle akaryakıt, ekmek dağıtılan devirleri vardı ya. Elhamdülillah bizim iktidarımızda bu türlü bir şey var mı? Yok. Bunlar terörle canımıza ve huzurumuza kastettiler. Fakat artık terörle uğraşta Gabar’da, Tendürek’te, terörün belini kırdık mı? Artık terör diye bir bela var mı? Ah ah, bu Ordu terörün nemenem bir şey olduğunu pek yeterli bilir. Bu Ordu Terzi Fikriyi de düzgün bilir. Onların bedelini benim Ordum çok ödedi. Ancak artık bu türlü bir şey yok”

Erdoğan’ın Fikri Sönmez’i amaç alan konuşmasına muhalefetten ve toplumsal medyadan reaksiyon yağdı.

Halk TV ekranlarında yayınlanan Gökmen Karadağ ile Açıkça programına bağlanan ‘Terzi Fikri’ lakaplı Fikri Sönmez’in oğlu Naci Sönmez bahse ait açıklamalarda bulundu.

“Biz aile olarak Fatsalılar olarak Terzi Fikri üzerinden dövülmeye alıştık” diyen Naci Sönmez şunları lisana getirdi:

“Elbette ortadan bu kadar vakit geçtikten sonra ülkeyi yöneten bir muktedirin, bu kadar gücü elinde bulunduran, bir iktidarın doruğunda bulunan bir kişinin Karadeniz üzere bir yerde fındık fiyatı açıklamak için gerçekleştirdiği bir mitingde Terzi Fikri’ye gönderme yapması bizi nasıl etkiledi derseniz biz alıştık. Aile olarak Fatsalılar olarak Terzi Fikri üzerinden dövülmeye itibarsızlaştırmaya alıştık. Bir yandan da bir iktidarın ne kadar acz içerisinde olduğunu ne kadar çaresizlik içerisinde olduğunu ne kadar sıkışmış olduğunu gösteren bir durumdur bu.

Açıkçası bu kadar ileri bir noktaya gelebileceklerini hiç düşünmedim. Ancak bir sefer daha Fatsa’nın ne kadar büyük bir bedel olduğunu, bugün demokrasinin tartışıldığı, bilhassa ittifakların Türkiye’nin bu çıkmazdan, bu otoriter rejimden, bu tek adam rejiminden çıkış aradığı periyotta şahsen Erdoğan tarafından Fatsa’nın gündeme getirilmesi bana nazaran manidardır. Bundan Türkiye’nin demokrasi güçleri asla alınmamalıdır. Asla duygusal reaksiyonlar göstermemelidir. Bu bir manada Türkiye’de bu çıkışın nereden olabileceğini, demokrasinin hangi kanaldan inşa edileceğini göstermiş bir şeydir.

12 EYLÜL FATSA’DA PROVA EDİLDİ

Ben buna kayyum rejimi diyorum. Kayyum sözcüğü literatürümüze son periyotlarda girdi. Bilhassa AKP’nin, Cumhur ittifakının, bu siyasal iktidarın son yıllarda bilhassa Kürt vilayetlerindeki belediye liderlerine yönelik yaptığı bir uygulamaydı lakin esasen 1980’nin 11 Temmuz’unda Fatsa’ya kayyum atandı. Ne vakit bu ülkede tekçiliğe karşı, demokrasi dışı otoriter rejimlere karşı, halkın iradesini temsil eden bir siyaset ortaya çıksa devletin refleksi daima bu türlü oldu.

O vakit belediye işgal edildi, başta Terzi Fikri sevgili babam tutuklandı, yüzlerce insan azaptan geçirildi. 12 Eylül aslında Fatsa’da prova edildi. 2 ay evvel Fatsa’da ne yapıldıysa, 2 ay sonra 12 Eylül’cüler Türkiye’ye de tıpkı elbiseyi giydirdiler.

ERDOĞAN’DAN AKIL ALMAYA MUHTAÇLIĞIMIZ YOK

Dün Erdoğan’ın Karadeniz’de yaptığı bu işi aslında şöyle tabir edebiliriz güçsüz kalmış bir iktidarın artık kitleleri bir tarafa tayin edemeyen, idare krizine düşmüş bir siyasi iktidarın en son başvuracağı bir işi yaptı.

Ben Erdoğan’ın ve AKP iktidarının kaybettiğine artık eminim. Dün yaptığı bu açıklama Karadeniz üzere bir coğrafyada yaptığı açıklama bunu gösteriyor. Zira 10 yıl önceye kadar ben Fatsa’da yaşadım. Biz Fatsa halkıyla barışık yaşadık. Aşağıda bu türlü bir sorun yok. Sağcısıyla solcusuyla, esnafıyla işçisiyle barış içerisinde yaşadık. Fatsa’nın ne ile karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Erdoğan’dan akıl almaya gereksinimimiz yoktur.

Erdoğan dün şunu ilan etti aslında. 80’den sonra Karadeniz bölgesinde bilhassa bir tekçilik, çok milliyetçilik özelikle bu Kürt sorununa bağlı bir biçimde o bölgede anlayış tesis etmeye çalıştılar. Bu cins iktidarlar kendilerine her vakit bu tıp bölgeler seçerler.

2023 SEÇİMLERİ DÜN ORDU’DA TAMAMLANDI

Fatsa temel olarak 11 Temmuz 1980’de yapılan nokta operasyonu ile yani o belediyeye Kayyum atanarak İçişleri Bakanlığı marifetiyle terörize edildi. Bu algı operasyonunu âlâ yönettiler. Bütün kamuoyuna Fatsa’nın bir terör odağı olduğunu işaret ettiler. fakat Fatsa’da 11 Temmuz’dan evvel meyyit sayısına bakın siyası cinayet yanlış hatırlamıyorsam 3 ya da 5 civarındadır. Fatsa’daki birinci politik cinayette Fikri Sönmez’in terzihanesinde kalfa olarak Halkevi Lideri Kemal Kara’nın öldürülmesidir. Fikri Sönmez bunu yeniden sağduyusuyla, halkın içerisinde dolaşarak, çabasını sokağa indirmemek üzere yeminli bir insan olarak önemli uğraş etmiştir.

Benim köyüm bir Gürcü köyüdür. Gürcistan’dan göçmüş bir aileyiz. Bizim Gücü aileler ekseriyetle Adalet Partili gençleri MHP’li olur. Bugün o gençler bir Fikri Sönmez’e minnet duyarlar. Bunu gidip orada gündeme taşımak lazım. Emin olun 2023 seçimleri dün Ordu’da tamamlanmıştır. Ordulular ve Fatsalılar gereken yanıtı verecektir. Siyaset bu kadar köpeksiz köyde değneksiz gezme işi değildir. Siyasette bir üslup bir ahlak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.