Terör örgütleri İsveç’te koalisyonu resmen dağıtıyor

Türkiye ile NATO tansiyonu yaşayan İsveç, dün Ankara’nın iadesini istediği bir adamı göndermeye karar verirken, ülkenin başbakanı Andersson da koalisyon ortağı Sol Parti’den isimlerin terör örgütü PKK ve uzantılarına ilişkin bayraklarla poz vermesine reaksiyon gösterdi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasıyla birlikte Finlandiya ile birlikte NATO’ya girmek için çalışmalara sürat veren İsveç’in bu sürecini Türkiye kimi münasebetlerle engellemişti. İsveç’in terör örgütlerine takviye verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan haftalarca iki ülkenin üyeliğini veto etmişti.

Fakat Temmuz ayında İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleşen NATO Başkanlar Zirvesi’nde dikkat cazip bir gelişme yaşanmıştı. Dört saat süren güçlü müzakereler sonucunda Türkiye heyeti ikna edilmiş ve iki ülkenin NATO üyeliğine yeşil ışık yakılmıştı.

ANDERSSON RAHATSIZLIĞINI LİSANA GETİRDİ

Bu süreçte İsveç’te birtakım siyasetçiler Türkiye tersi bir tavır sergilerken, geçen hafta ülkede terör örgütü PKK ve uzantılarının paçavralarıyla poz veren koalisyon ortağı Sol Parti’den isimler ülkede tansiyonu üst düzeye taşıdı.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, terör örgütü PKK ve uzantıları YPJ’nin bayrağını taşıyan Sol Parti’den vekiller Daniel Riazat, Momodou Malcolm Jallow ve Lorena Delgado Varas’ın fotoğrafını eleştirdi.

Sol Parti’nin hükümette olmasından ötürü rahatsız olduğunu lisana getiren Andersson’a cevap ise Sol Parti önderi Nooshi Dadgostar’dan geldi. Afronbladet’e konuşan Dadgostar, “Benim yaptığım ya da ya da yapmamalarını istediğim bir şey değil. Bu mevzuyu üçüyle konuşabilirsiniz, benim hiçbir ilgim yok olaylarla” dedi.

Sol Parti, ise Andersson’u suçladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.