Sri Lanka’ya artık de grev darbesi: Elektrikler kesildi

Malay Mail’de yer alan habere nazaran, ülkenin ana güç şirketi Ceylon Elektrik Kurulu (CEB) bünyesinde faaliyet gösteren yaklaşık 1100 mühendisten 900’ü greve gitme kararı aldı.

Grev nedeniyle elektrik üretimi yapılan 8 hidroelektrik santralinin operasyonları dururken, 22 milyonluk ülkenin pek çok bölgesinde elektrik kesintileri yaşanıyor.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, yaptığı açıklamada, elektriğin temel bir hizmet olduğunu belirterek CEB Mühendisler Sendikasının greve gitmesine reaksiyon gösterdi.

Sendika, hükümetin yenilenebilir güç de dahil olmak üzere güç dalına dair mevzuatı değiştirmesine yönelik planlarına karşı çıkıyor.

Yenilenebilir enerjiyi ülkenin elektrik problemlerine potansiyel tahlil olarak pahalandıran hükümet, projelerin daha süratli onaylanmasını ve uygulanmasını sağlamak için değişikliklere muhtaçlık duyulduğunu savunuyor.

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protesto şovlarını ağırlaştırmıştı.

Ülkede 9 Mayıs’ta Başbakanlık Ofisi’nin etrafında toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler vazifeye çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs’ta istifa etmişti. Başbakan’ın istifası nedeniyle kabine de feshedilmişti.

Sri Lanka Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, 12 Mayıs’ta Ranil Wickremesinghe’yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe, ülkede daha evvel 3 periyot başbakanlık yapmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sorunu, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle güç günler geçiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.