Sri Lanka Başbakanı: Bir günlük akaryakıtımız kaldı

Reuters

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, son 70 yılın en ağır ekonomik krizini yaşayan ülkede yalnızca bir günlük akaryakıt kaldığını açıkladı.

Televizyondan halka hitap eden Wickremesinghe, “Şu anda yalnızca bir günlük akaryakıtımız var. Önümüzdeki bir-iki ay hayatlarımızın en kuvvetli devri olacak” dedi.

Geçen perşembe vazifeye gelen Wickremesinghe, bununla birlikte Hindistan’dan birkaç gün içinde krediyle akaryakıt ve dizel yakıt alabileceklerini söyledi.

Wickremesinghe konuşmasında temel ithalat kalemleri için birkaç gün içinde en az 75 milyon dolar bulmaları gerektiğini, kamu çalışanlarının maaşları için Merkez Bankası’nın para basmak zorunda olduğunu ayrıyeten Sri Lanka Hava Yolları’nın özelleştirilebileceğini duyurdu.

Sri Lanka Hava Yolları geçen yıl yaklaşık 130 milyon dolar ziyan etmişti.

Sri Lanka iktisadı Covid-19 pandemisi, yükselen güç fiyatları ve popülist vergi indirimleri sonrasında krize girdi.

Döviz rezervi kalmayan ülkede yükselen enflasyon nedeniyle ilaç, yakıt ve öbür temel tüketim unsurları bulunamıyor.

Başşehir Colombo’da kentin en yaygın ulaşım aracı olan triportör ve öbür araçlar akaryakıt istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Sri Lanka’da haftalardır Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa ve idaredeki aile üyelerine karşı protesto şovları yapılıyor.

Gotabaya Rajapaksa’nın başbakan olan ağabeyi Mahinda Rajapaksa, geçen hafta kendisini destekleyen kümelerle protestocular ortasında çıkan çatışmaların akabinde istifa etti.

Çatışmalarda dokuz kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi de yaralandı.

AİLELERE ÜÇ ÖĞÜN YEMEK VAADİ

Wickremesinghe, cuma günü BBC’ye verdiği mülakatta ekonomik krizi aşacaklarını belirterek ailelerin günde üç öğün yemek yiyebilmesini sağlayacağını söylemişti.

Dünyaya mali yardım davetinde bulunan Wickremesinghe, “Açlık krizi olmayacak. Yemeksiz kalmayacağız” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.