SOL Parti’den ‘savaşa hayır’ eylemi: Rusya, bu savaşa son vermelidir

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşa karşı İstanbul Şişli Camii önünde bir araya gelen SOL Parti üyeleri, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesini ve işgalini, nedeni ne olursa olsun bir ülkenin egemen haklarını ihlal etmek kabul edilemez. On binlerce sivil ve korumasız insanı ölüm ve göç riskiyle yüz yüze bırakan, bölge halklarını birbirine düşman eden milliyetçi boğazlaşmayı körükleyen bu savaşı reddediyoruz. Rusya, bu savaşa son vermelidir” dedi.

SOL Parti'den 'savaşa hayır' eylemi: Rusya, bu savaşa son vermelidir

SOL Parti üyeleri bugün, İstanbul Şişli Camii önünde gerçekleştirdikleri eylemde Rusya-Ukrayna arasındaki savaşa karşı bir araya geldi. Partililer, burada ‘Savaşa hayır’ diyerek basın açıklaması düzenledi.

Basın metnini okuyan SOL Parti İstanbul İl Başkanı Leyla Koç Üzüm, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesini ve işgalini, nedeni ne olursa olsun bir ülkenin egemen haklarını ihlal etmek kabul edilemez. On binlerce sivil ve korumasız insanı ölüm ve göç riskiyle yüz yüze bırakan, bölge halklarını birbirine düşman eden milliyetçi boğazlaşmayı körükleyen bu savaşı reddediyoruz. Rusya, bu savaşa son vermelidir” dedi.

“NATO ELİNİ UKRAYNA’DAN ÇEKMELİDİR”

ABD ve NATO’nun yayılmacı politikalarıyla savaşın taşlarının döşendiğinin altını çizen Koç Üzüm, “Bu savaşın taşları ABD ve NATO’nun yayılmacı politikalarıyla döşendi. Emperyalizm, bugün de kendi çıkarları için bir ülkeyi gözden çıkarmış, yüz binlerce insanı büyük bir yıkımın içine sürüklemiştir. Yeryüzünün en büyük suç örgütü olan NATO elini Ukrayna’dan çekmelidir. ABD’nin ‘çevreleme’ politikası doğrultusunda NATO’nun doğuya doğru genişleme politikası bir savaş zemini oluşturuyor. Emperyalizm yaşadığı bunalımını tıpkı Suriye’de olduğu üzere yeni savaş cepheleri açarak aşmaya çalışıyor. Emperyalist müdahaleciliği REDDEDİYORUZ. Barış için emperyalizme ve NATO saldırganlığına karşı duracağız” ifadelerine yer verdi.

AKP İKTİDARINA ‘SAVAŞA ORTAK OLMAYIN’ ÇAĞRISI

AKP iktidarına seslenen Koç Üzüm, “AKP iktidarı ülkemizi Suriye’de sonu belirsiz bir savaşın içine sürükledi. Bugün de kendi iktidarına emperyalist desteği alabilmek için ABD ve NATO’nun dümen suyuna girme hevesi her fırsatta ortaya konuluyor” ifadelerini yer verdi.

Koç Üzüm, sözlerine şöyle devam etti:

“Uyarıyoruz! Karadeniz’i bir NATO ve ABD denizi haline getirecek; ülkemizi yeni bir krizin içine sürükleyecek her tür adımın karşısında duracağız. Türkiye’nin Amerikan çıkarlarının parçası olmasına izin vermeyeceğiz. Bu savaşın en çok etkileyeceği ülkelerden birisi Türkiye olacaktır. Enerjiden buğdaya Rusya ve Ukrayna’ya bağımlı kılınmış ülkemiz savaşla birlikte yeni bir dar boğaza girecektir. Zam yağmuru ve pahalılık altında ezilen halkın sırtına yeni bir fatura daha yüklenecektir. AKP iktidarının izlediği sermaye yanlısı politikaların sonucu olan her krizde katlanan faturaları ödemeyeceğiz. Zamlara ve pahalılığa karşı mücadelemizi yükselteceğiz.”

“AMERİKANCILIK YARIŞIYLA BARIŞ SAVUNULAMAZ”

“NATO’yu ‘demokrasinin güvencesi’ olarak gören muhalefete de sesleniyoruz” diyen Koç Üzüm, “Amerikancılık, NATO’culuk yarışı bu yeni açılan soğuk savaş cephesinde Türkiye’yi bilinmez bir karanlığa mahkûm eder. Amerikancılıkla barış savunulamaz” diye konuştu.

Koç Üzüm, sözlerini, “Türkiye bu yeni açılan ve uzun süre devam edecek savaş politikaları karşısında ülkede ve bölgede barışı merkeze alan bir dış politika izlemek zorundadır. SOL Parti ülkede ve bölgede barış için kararlılıkla yürütecek bunun için ABD ve NATO’nun ülkemiz üzerindeki her tür etkisi, egemenliği, askeri ve siyasi varlığının ortadan kaldırılması için var gücüyle mücadele edecektir” ifadelerine yer vererek bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.