‘Şifalı’ diye içilen su zehir çıktı

Rize’de yıllardır şifalı diye içilen Andon ılıca suyunun arsenik oranı olağandan 27 kat fazla çıktı. Zehir saçan su, böbrek taşı için tercih edilirken böbrek kanserine yol açıyormuş.

Rize Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Halk Sıhhati Hizmetleri Başkanlığı’nca Andon’daki ılıca suyundan tahlil için 7 Haziran 2022 tarihinde alınan numune, ılıca suyunu içme suyu olarak tüketenlerin adeta kanseri ayağına çağırdığını ortaya çıkardı.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) içme suyunda müsaade verdiği arsenik hudut ölçüsü 10 mikrogram/litre iken Trabzon Halk Sıhhati Laboratuvarı’nda tahlil edilen Rize’nin Andon olarak bilinen Küçükçayır köyündeki ılıca suyunda arsenik oranı 27 kat fazla; 273,43 mikrogram/litre olarak ölçüldü.

Aynı kaynak suyunda 250 mikrogram/litre olması gereken sülfat oranı 496,37, sodyum oranı ise 200 mikrogram/litre olması gerekirken, 373,12, mangan oranı ise 50 olması gereken yerde 624,17 mikrogram/litre çıktı.

Andon ılıca suyunda ağır gereçlerin çıkması nedeniyle Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından suyun bulunduğu alana içilmemesi tarafında uyarıcı tabela asıldı.

BÖBREK KANSERİNE YOL AÇIYORMUŞ

DSÖ’ye nazaran arsenik içme sularındaki en tehlikeli kimyasal olan arsenik kansorejen tesir taşıyor.

Böbrek taşı için de kulaktan duyma sözlerle daima tavsiye edilen Andon içme suyunda ziyadesiyle bulunan Arsenik hususunun mesane ve akciğer kanseri açısından risk oluşturduğu ve bu unsur ayrıyeten cilt ve böbrek kanserlerine de sebep olabiliyor.

Bunların yanı sıra kalp damar sisteminde, beyin ve hudut sisteminde olumsuz tesirleri olan maddeyi barındıran su ise her gün yüzlerce vatandaşın başta böbrek rahatsızlığı olmak üzere taş düşürmek için bilhassa tercih ediliyor.

KÖYDEKİ BİR ÖTEKİ ILICADAN DA NUMUNE ALINDI

Konu hakkında açıklamada bulunan Küçükçayır Köyü Muhtarı Recep Ali Çil, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı ölçümlerde suda yüksek oranda arsenik tespit edildiğinden muhakkak tüketilmemesi gerektiğini belirttiklerini tabir etti.

Yetkililerin su tahlil raporunu kendisine de vererek vatandaşların suyu içme suyu olarak kullanmamaları için ikaz tabelası astıklarını kaydetti.

Muhtar Çil, köydeki öbür kaynaktaki ılıca suyundan da ölçüm için örnek alındığını ve tahlil sonucunu beklediklerini kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.