Seçime sayılı günler kala Fitch’ten Türkiye açıklaması

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’deki seçimlerin ülkenin kredi notu için çok önemli bir olay olabileceğini belirtti.

“İSTİKRAR SAĞLANABİLİR”

Fitch’in açıklamasında, seçim sonrası güvenilir ve sürdürülebilir bir politika bileşimine geçişin, Türkiye’nin makroekonomik ve finansal istikrar risklerini azaltabileceği, dış finansmana erişimini iyileştirebileceği ve istikrarı sağlayabileceği vurgulandı.

“BÜYÜK BİR ETKİSİ OLACAK”

Türkiye’de 2023 yılında gerçekleştirilecek olan seçimler, ülkede belirgin şekilde farklı politika yolları nedeniyle çok önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Fitch, seçim sonrası oluşacak politika bileşiminin ülkenin kredi notu açısından da büyük bir etkisi olacağına dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİ KRİTİK EŞİĞİN ALTINI GÖRDÜ

Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt takası Aralık 2022’den bu yana ilk kez 500 baz puanın altını gördü. Risk priminde 42 baz puanlık düşüş izlendi. Bu düşüş Kasım ayından bu yana en sert düşüş oldu.

Türkiye’nin dolar cinsi en uzun vadeli tahvili ralliyi 3. güne taşıdı. 2047 vadeli tahvil 1,7 sent artışla 1 yılı aşkın sürenin zirvesine çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir