Savaşta 9. gün: Putin geri adım atmıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonunda 9. güne girilirken Rus ordusunun ilerleyişi sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in yakınlarındaki ordu birliklerinin görüntülerini paylaştı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin uçuşa yasak bölge talebi ABD’den olumsuz yanıt alırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin operasyonun durmayacağını söyledi.

Savaşta 9. gün: Putin geri adım atmıyor

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunda 9. güne girildi.

Rus ordu birlikleri Kiev de dahil olmak üzere tüm Ukrayna’da etkinliğini artırdı.

9. güne girilirken hem Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin birer açıklama yaptı. Zelenski, Batı’dan daha fazla askeri malzeme desteği isterken Putin, operasyonun şimdiye kadar hedeflendiği gibi gittiğini ve durmayacaklarını söyledi.

Öte yandan iki ülke arasındaki müzakerelerin 2. oturumundan da net bir sonuç çıkmadı. Heyetler kısa süre içinde 3. oturumun yapılması konusunda mutabık kaldı.

CANLI ANLATIM

00.20 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki ilerleyişi hakkında açıklamalarda bulundu. Donetsk ve Luhansk birliklerinin bazı yol ve kentlerde kontrolü sağladığını aktaran Konaşenkov, Rus ordusunun da bazı bölgelerde de ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

Ukrayna’ya batılılar tarafından paralı askerlerin gönderildiğini iddia eden Konaşenkov, “Ukrayna’ya gelen yabancı paralı askerler, Rus ekipman ve malzeme konvoylarının yanı uçaklara sabotaj ve saldırılar düzenliyor. Yabancı paralı askerlerin tüm saldırıları, Batı’nın Kiev rejimine sağladığı silahlar kullanılarak gerçekleştiriliyor” dedi.

Bu askerlerin ciddi eğitim alınması gereken Javelin ve Stinger sistemleri kullanabildiğinden bahseden Konaşenkov, ABD tarafından da Ukrayna’ya paralı asker gönderilmesi konusunda çalışma başlatıldığını öne sürdü.

00.05 ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith’in, Amerikan ordusunun Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşımında bulunmadığı açıklaması üzerine Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna ordusu ile anlık istihbarat paylaşıldığını bildirdi. Bir grup gazeteciye açıklamada bulunan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, “Ukrayna’ya bilgi ve istihbarat sağlamaya devam ediyoruz. Bunun devam etmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Kongre üyelerinin bu bilgi paylaşımını engellediği haberleri de doğru değil.” ifadesini kullandı.

00.10 ABD’DEN YAPTIRIM LİSTESİNE YENİ İSİMLER

ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimleri yaptırım listesine aldı. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün ABD, müttefikler ve ortaklarıyla koordineli olarak, Ukrayna’yı vahşice işgal etmesine rağmen Başkan Putin’i desteklemeye devam eden Rus seçkinlerini ve aile üyelerini hedef alıyor. Bu kişiler, Putin’in Ukrayna’yı işgalini desteklemek için gerekli kaynakları sağlamaktan sorumludur. Bu kişiler ve aile üyeleri ABD finans sisteminden silinecek, ABD’deki varlıkları dondurulacak ve mülklerinin kullanımı engellenecektir” denildi.

Yaptırım uygulanacak Rus seçkinlerinden birinin Rusya’nın en zenginlerinden olan ve Putin’in yakın bir destekçisi olarak bilinen Alisher Burhanovich Usmanov olduğunu belirtilen açıklamada, Putin’in sözcüsü ve en büyük destekçilerinden biri olan Dmitry Peskov’a da yaptırım uygulanacağı aktarıldı. Açıklamada, aile üyeleriyle beraber yaptırım uygulanacak Rus seçkinleri listesinde, Nikolai Tokarev, Boris Rotenberg, Arkady Rotenberg, Sergei Chemezov, Igor Shuvalov, Yevgeniy Prigozhin, Dmitry Peskov ve Alisher Usmanov isimleri yer aldığı ifade edildi.

Bu kişilerin her birinin eşleri ve çocuklarının da yaptırımlara tabii tutulacağı aktarılan açıklamada, sahip oldukları şirketler, lüks emlaklar, jet ve yat gibi lüks araçların dondurulduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.