Savaşta 8. gün: Müzakerelerin 2. turu başladı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatında 8. güne girildi. Dün akşam gerçekleşmesi planlanan müzakerenin 2. turu bugüne ertelendi. Görüşme TSİ 17.50’de başladı. Rus basınının aktardığına göre Ukrayna heyeti, Rusya’dan ‘insani koridor’ talep edecek. Kiev’de ise silah sesleri ve sirenler duyulmaya devam ediyor. Öte yandan Rus güçleri, Ukrayna’da ele geçirdikleri ilk büyük kent olan Herson’da yönetim binasına girdi. Rusya ayrıca, Batı’dan Ukrayna’ya gelen ve aşırı milliyetçi taburlara katılan paralı asker sayısında artış olduğunu açıkladı.

Savaşta 8. gün: Müzakerelerin 2. turu başladı

Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik askeri operasyonunda 8’inci güne girildi.

Rusya, dün akşam yapılması planlanan Ukrayna ile müzakerelerin 3 Mart sabahı Belarus sınırındaki Brest’te gerçekleştirileceğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki operasyonları sırasında 498 Rus askerinin hayatını kaybettiğini, bin 597’sinin de yaralandığını aktardı.

Ukrayna’nın güneydeki şehirlerinden Herson, dün Rus birliklerinin eline geçti. Belediye başkanı ve ABD istihbaratı ise Rusların, kentin tamamını ele geçiremediğini iddia etti. Şehrin belediye başkanı, Rusların sabah saatleri itibariyle konsey binasına girmeye çalıştığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısını 5’e karşı 141 oyla kabul etti.

Pentagon, Rusya’nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini açıkladı.

İşte savaşa dair son gelişmeler…

CANLI ANLATIM

18.15 ZELENSKİ UÇUŞA YASAK BÖLGE TALEBİNİ YİNELEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski açıklamalarda bulundu. Zelenski, Ukrayna’nın güvenlik garantilerine ihtiyacı olduğunu söyledi. “Biz her şeye hazırız. Bizim başka topraklarda gözümüz yok. Ben kendi topraklarımı savunuyorum,” diyen Zelenski, “Bu gerçekten bir kabus. Orada ölen çocukların benim çocuklarım olabileceğini hayal edemiyorum. Burada çok fazla çocuk öldü. Tanrı birdir. Buraya seni öldürmek için gönderemezler. Annneler lütfen gelip çocuklarınızı alın. Ölen çocukları saymak istemiyorum. Bu benim işim vatamını savunmalıyım. Rus ordusu bizden güçlü. Buraya bizi öldürmeye geldiler. Biz bugün topraklarımızı, NATO ise kendi birliklerini savunuyor” ifadelerini kullandı.

Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşı Ukrayna üzerinde uçuşu yasak bölge çağrısını yineledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın durdurulmaması halinde Berlin’e kadar ilerleyebileceğini ifade etti.

Zelenski şunları söyledi:

Rus ordusu çok daha büyük. İki ya da üç kat değil beş kat daha fazla güçleri. Ruslar hayatlarını kaybediyor. Kendileri naaşları yakmak için özel araçlar getirdiler biliyor musunuz? Aileler çocuklarının naaşlarını alamayacaklar. Onlar bizi öldürmeye geliyorlar. Biz onları öldürmek istemiyoruz. Dün doktorlarımız onların yaralılarını da tedavi ediyor. İntikamla hareket etmez doktorlar. Yanlarında ceset yakmak araçları getirenlerle aramızdaki fark bu. Bu korkunç bir şey. Bir insan bunu nasıl planlar? Ben çok utanıyorum. 21. yüzyıldayız.
İnsanlara kıyameti unutun diyorlar, asıl dünyanın sonu bu diyorlar. Mesele şu biz şu anda sınırdayız. Onlar ve medeniyet arasındaki sınır biziz. Sıradan Ruslara bir şey demiyorum ama sokağa çıkmaya korkuyorlar. Beni beğenmeyenler geliyorlar buraya ve taleplerini iletiyorlar. Bana diyorlar ki sen bir zorba değilsin. Sen yöneticisin idareten oradasın ve elinden geleni yapmak zorundasın diyor. Biz şu anda kendi halkımızı koruyoruz. Başkan olmasaydım sivil savunma birliklerine katılırdım. Ben anayasanın değil halkımın da koruyucusuyum. Ne yapmam gerekiyorsa onu yapardım. Biri bana ültimatom verse silahları bırak dese bırakmazdım. Biz burada kendi toprağımızı savunuyoruz. Kimsenin elinden bir şey almıyoruz. Rus annelerine sesleniyorum; 18-19 yaşındaki çocukları gönderiyorlar. Benim kızım onların yaşında. Bu insanlar benim çocuklarım olsa diyordum, anlayamıyorum.

Zelenski, “Putin’in şahsen sizi hedef aldığına dair bir iddia var korkuyor musunuz? Avrupa ne yapacak?” sorusuna yanıt vererek devam etti:

Ben de insanım tıpkı her insan gibi yaşamak istiyoruz. Bence ölmekten korkmayan biri yoktur, öyle biri varsa bu sağlıklı bir davranış değildir. Eğer birini savaşa yolluyorsanız, bu insanların öleceğini bilip korkmuyorsanız bu insani bir durum değildir. Ben ailemin hayatından kendi hayatımdan endişe duyuyorum. Başkan olduğum için ölüm korkusu gibi bir lüksüm yok. Çünkü ailemiz ve sevdiklerimiz için korkuyoruz endişeliyiz.
Nereli olduğum sorulduğunda bu ülke artık yok demek istemiyorum. Dünya için endişeliyim. Mesele liderler değil. Buradaki sorun şu; Ukrayna’nın güvenlik garantilerine ihtiyacı var. Bunu en başından söylüyorum. Eğer güçlü bir şekilde birlik olmazsanız o zaman aynı değerleri savunduğumuz şüpheye düşer. Şu anki dünyada birlik olmak çok önemli. NATO’da daha önce de söyledim. Eğer ülkelerini savunmak istiyorlarsa eğer burada yaptırımlarla kazanmak istiyorlarsa; çünkü ittifak üzerinde baskı var… Belarus meselesinde de gördük. İttifak ne yaptı; bekle gör dediler. Ben savaşa girin demiyorum ama bu ittifakların gücü savaşı engellemekte yatar.
Buraya Litvanya’dan destek geldi. Dikenli tel gönderdiler. Biz kuzey akım iki projesinden bahsederken şunu söyledik; burada bir pazar olmayacak fiyatlar artacak çünkü, tekel olmak için Ukrayna’yı aradan çıkarmak istiyorlar dedim. Bu da silah olarak bu durumu kullanmak demektir. Bize silahınızı bırakın diyorlar, ordu diz çöksün diyorlar… Bu daha başlangıç dahası da var. Bize geç de olsa silah geldi ama binlerce Ukraynalı öldü.
Eğer tanrı konusun eğer biz yok olursak Moldova, Polonya, Letonya, Gürcistan var. Berlin Duvarı’na kadar gider bu iş. Eğer savaşmazsak insanları kaybetmeye devam edeceğiz. Burada bizim için en önemli konu Ukrayna hava sahasının kapatılması. Yalan söylüyorlar sivilleri değil askeri hedefleri vuruyoruz dediler. Harkiv’de kiliseyi vurdular. Bir Rus bombası Moskova patriğine bağlı bir kiliseyi vurdu. Koruduğu kiliseleri nasıl vurduğunu görün.
Hava sahasının kapatılması için Başkan Biden’a çağrı yaptım. Avrupa liderlerine de söyledim. Onlara şunları söyledim; ne zaman hava sahasını kapatacağınıza ilişkin tarih verin dedim. Daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Bize bir tarih veremiyorsunuz. Savaş başlamadan yaptırım çağrısı yaptık ama şimdi yaptılar. Eğer hava sahasını kapatamayacaksanız bana uçaklar verin. O zaman da bir sorunumuz var diyorlar vermiyorlar. Yeni ve pahalı uçaklar var bunlar insan hayatından daha pahalıymış demek ki! Modern dünyada ordunun görevi savunmaktır saldırmak değildir. Dünya çok geç kaldı savunmada. Dünyadaki her meydanda insanlar çıktı bize destek verdiler. Ve liderlerine baskı kurdular onlara çağrı yaptılar. Tüm dünya şunu çok iyi bilmeli çok geç kaldılar. Hava sahasının tamamen kapatılmasını istiyorum çünkü sadece Rusya’dan değil Belarus’tan da füzeler atılıyor, İskender füzesi atılıyor
Ukrayna halkı benden bu davranışı bekliyordu. Ben de onu yapıyorum. En fazla faydalı olabileceğim konumdayım. Halkın desteğini alıyorum. Bir çok liderle yakın arkadaşlarız, dostuz, birbirimizle konuşuyoruz ve liderlerle Whatsapp’tan konuşmak çok önemli. Şu anda farklı bir dönemdeyiz. Bu destek bizim için çok önemli. Destek vermeye devam edin. Çünkü bu bize çok güven veriyor. Putin ile konuşmalıyım. Tüm dünya Putin’le konuşmalı, başka yol yok bu savaşı durdurmak için. Ben Putin’le konuşmak zorundayım. Şu an çok dürüst ve şeffaf davranıyorum. Başkan Putin’in dile getirdiği endişelerin farkındayım, bence biz konuşmalıyız, ön koşul olmadan erkek erkeğe konuşmak mecburiyetindeyiz. Onunla her şeyi konuşmaya hazırım. Donbas’ı işgal ettiler, halkı ve sokakları biliyorum. Ben başkan olmadan önce çok popüler biriydim. Ukrayna’nın her yerinde, Rusya’da, Kazakistan’da ve Belarus’ta herkes beni tanıyordu. Ne konularda mutabık kalabiliriz biliyorum. Bunun için önce barış istenmeli, biz buna hazırız, barış istiyoruz. Biz insan olarak irtibat kurmak ve eşit seviyede konuşmak istiyoruz. Tüm bu sorunları çözebiliriz, tüm mesajım bu Putin’e.

17.53 Rus heyeti ile Ukrayna heyeti arasındaki görüşmelerin ikinci turu başladı. Görüşme, Polonya sınırındaki Brest kentinde gerçekleştiriliyor.

savasta-8-gun-muzakerelerin-2-turu-basladi-987307-1.

İkinci görüşme hakkında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenksi’nin danışmanlarından Podolyak sosyal medyadan açıklama yaptı. Podolyak’ın açıklaması şöyle:

“Rus temsilcileriyle konuşmaya başlıyoruz. Gündemdeki önemli konular:
1. Acil ateşkes
2. Silah bırakma
3. Yok edilen veya sürekli bombalanan köy ve şehirlerden sivillerin tahliyesi için insani koridorlar.”

17.45 Rusya bir TV kanalının yayını durduruldu

Rus televizyonu Dozhd, Ukrayna haberleri nedeniyle yayınlarının durdurulduğunu duyurdu. Kanalın CEO’su Natalya Sindeeva, “Çalışmalarımıza devam edeceğimizi gerçekten umuyoruz” dedi.

❗️Телеканал Дождь временно приостанавливает свою работу

«Нам нужны силы, чтобы выдохнуть и понять, как работать дальше. Мы очень надеемся, что мы вернемся в эфир и продолжим работу»», — сказала в эфире Дождя гендиректор Наталья Синдеева pic.twitter.com/Lj9enw9EZV

— Дождь (@tvrain) March 3, 2022

17.35 UCM, olası suçları araştırmak için ekip gönderdi

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı tarafından oluşturulan bir ön ekip, Ukrayna’daki olası suçları araştırmak için şimdiden bölgeye gitti.

17.10 Ukrayna, Rusların varlıklarına el koyacak

Ukrayna’da Rusların varlıklarına el konulması sağlayan yasa onaylandı. Bu yasa, Rus devletinin veya Ukrayna’daki Rus vatandaşlarının sahip olduğu varlıkları etkileyecek.

savasta-8-gun-muzakerelerde-2-tur-bugun-987279-1.

17.05 Rusya: Ukrayna’ya gelen paralı asker sayısı arttı

Rusya Savunma Bakanlığı, Batılı ülkelerin Ukrayna’da askeri faaliyetlerin yürütüldüğü bölgelere özel askeri şirketlerin sözleşmeli personelini göndermeyi artırdığını açıkladı. Rus basınının aktardığına göre, basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Ukrayna aşırı milliyetçilerinin ana gruplarının Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından kuşatılması ve imha edilmesi ışığında, Batılı ülkelerin özel askeri şirketlerin sözleşmeli personelini askeri faaliyet bölgelerine göndermeyi artırdığına dikkatinizi çekeriz” dedi. Sözcü, sadece Hırvatistan’dan 200 paralı askerin Polonya üzerinden gelerek Ukrayna’nın güneydoğusundaki aşırı milliyetçi taburlardan birine katıldığını söyledi. Konaşenkov, Kiev’deki yönetimi ‘aşırı milliyetçi’ olarak tanımladı ve Ukrayna’ya gitmeyi planlayan yabancı ülke vatandaşlarına “Gitmeden önce 7 kez düşünün” tavsiyesinde bulundu.

16.53 Ukrayna heyetinin, Rusya ile görüşmelerinin ikinci turunun gerçekleştirileceği yere vardığı bildirildi. Brest’e varan müzakere heyetinden ve Ukrayna Parlamentosu Üyesi David Arakhamia (solda), Facebook hesabından helikopterden indikten sonraki ana ilişkin bir fotoğraf paylaştı.

savasta-8-gun-muzakerelerde-2-tur-bugun-987266-1.

16.30 Ukrayna Savunma Bakanlığı güncel duruma ilişkin harita paylaştı

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Ukrayna’ya yönelik harekâtına ilişkin harita güncellemesi paylaştı

Haritada, Rusların başkent Kiev’e indiğini ve ülkenin kuzeydoğusu ve güneyindeki toprakları kontrol altına aldığını gösteriyor.

savasta-8-gun-muzakerelerde-2-tur-bugun-987256-1.

16.25 Çernihiv’de 9 kişi öldü

Ukrayna’da Çernihiv bölgesinin valisi, Rusya’nın iki okul ve eve düzenlediği saldırıda 9 kişinin öldüğünü açıkladı.

savasta-8-gun-muzakerelerde-2-tur-bugun-987249-1.

16.20 Odessa açıklarında bir kargo gemisi battı; mürettebat kayıp

Odessa açıklarında mayına çarpan Estonya’ya ait HELT isimli kargo gemisinin battığı bildirildi. Geminin sahibi olan Estonya Tallinn merkezli Vista Gemi Acentası Genel Müdürü Igor Ilves, Reuters’e verdiği demeçte, 2 mürettebatın denizde bir cankurtaran salında olduğunu, diğer 4 mürettebatın ise kayıp olduğunu söyledi.

15.45 Rus güçleri Herson’da yönetim binasına girdi

Rus güçleri, kontrolü ele geçirdiği Herson’da hükümet binasına girdi. Ukrayna’nın güneyindeki Herson, Rus güçlerin ele geçirdiği ilk büyük Ukrayna kenti olmuştu. Bölge valisi Hennadiy Lahuta, Facebook’ta yaptığı açıklamada, yerel yönetim çalışanlarının ‘görevlerinden vazgeçmediklerini’ belirtti.

15.20 Ukrayna heyeti yola çıktı

Zelenski’nin ofisi tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna heyetinin Rusya ile yapılacak müzakereler için helikopterlerle hareket ettiği belirtildi. Ukrayna heyeti, Rusya ile “birkaç saat içinde” müzakerelere başlayacağını belirtti. Görüşme Brest’te yapılacak. Rus basının aktardığına göre Ukrayna heyeti, Rusya ile müzakerelerde ‘insani koridoru’ görüşmeyi planlıyor.

15.15 Rusya, ABD’ye roket motoru göndermeyecek

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos’un Genel Müdürü Dmitri Rogozin, Roscosmos’un artık ABD’ye roket motoru tedarik etmeyeceğini söyledi. Bir Rus TV kanalına konuşan ve 1990’dan beri ABD’ye roket motoru gönderdiklerini belirten Rogozin ayrıca, Almanlarla da ortak deneyler üzerinde çalışmayı bırakacaklarını belirtti.

14.55 Rus petrol ve doğal gaz şirketi Rosneft’in CEO’su Igor Sechin ile ilişkili olan lüks yata Fransa’da el kondu. Amore Vero (Gerçek Aşk) adlı yatın Cote d’Azur’daki La Ciotat limanında demirli olduğu öğrenildi.

savasta-8-gun-muzakerelerde-2-tur-bugun-987217-1.

14.40 Macron ile Putin arasında 90 dakikalık görüşme

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 90 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Macron’a, “Rusya’nın operasyonu her şart altında başarıya ulaşacak” dedi. Putin, “Rusya’nın Donbas’ın korunmasına yönelik özel askeri harekat sırasında Ukrayna’daki aşırı milliyetçi oluşumların militanlarıyla tavizsiz mücadeleyi sürdürme niyetinde olduğunu” dile getirdi. Rus liderin görüşmede, Macron’un Ukrayna savaşına yönelik Fransızlara yaptığı konuşmayı eleştirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Putin, söz konusu konuşmada, Ukrayna yönetiminin 7 yıl boyunca Minsk anlaşmalarını sabote etmesine dair tek bir kelime edilmediğine işaret etti” ifadesi kullanıldı.

Macron daha sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile de konuştu.

14.30 Ukrayna’da 14 gaz dağıtım tesisi hasar gördü

Ukrayna’da çatışmalar nedeniyle en az 14 gaz dağıtım istasyonu hasar gördüğü, buna rağmen ülkenin gaz iletim sisteminin çalışmalara devam ettiği kaydedildi. Yapılan resmi açıklamada, “1.389 gaz dağıtım istasyonundan 14’ü çatışmalar nedeniyle durduruldu. Ancak, Ukrayna’nın gaz taşıma sistemi, Ukraynalılara gaz ve kritik altyapı sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor” denildi.

14.25 Kargo gemisine füze isabet etti

Ukrayna’nın Karadeniz’deki Olvia limanında Bangladeş bayrağı taşıyan bir kargo gemisine füze isabet etti. Reuters’ın Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’ne dayandırdığı haberde, en az bir mürettebat üyesinin hayatını kaybettiği, geminin de yanmaya başladığı belirtildi.

14.15 Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, kentte durumun zor ancak ‘kontrol altında’ olduğunu ifade etti. Dün kimsenin ölmediğini belirten Kliçko, “Geceki patlamalar Ukrayna hava savunması Rus füzelerini düşürdüğü için meydana geldi” diye konuştu.

13.55 Mariupol kuşatma altında: Su, ısınma ve elektrik yok

Mariupol kenti yetkilileri, şehrin yoğun bir bombardımana maruz kaldığını ve ‘yok edildiğini’ açıkladı. Yetkililer, Rusya’nın kritik altyapı noktalarını vurduğunu ve kentin su, ısınma ve elektrik sistemlerinden yoksun kaldığını belirtti. Yapılan açıklamada, “Kasten yedi gündür şehrin kritik yaşam destek altyapısını yok ediyorlar. Yine ışığımız, suyumuz ve ısımız yok” denildi.

Ukrayna içişleri bakanının danışmanı Anton Herashchenko da Mariupol’un Rus birlikleri tarafından kuşatıldığını yineledi.

Rus ordusunun Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini aktaran Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise Mariupol kenti etrafındaki kuşatma çemberinin daraldığını söyledi.

Karadeniz kıyısındaki Mariupol, güneydeki Harkov ve Herson kentleriyle birlikte, 8. gününe giren savaşta Rusya’nın en önemli hedeflerinden biri oldu.

13.00 Zelenski: 16 bin yabancı asker gelecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, 16 bin yabancı paralı askerin Kiev güçlerinin yanında savaşmak için ülkeye gelecek söyledi. Zelenski ayrıca, Rus ordusunun Odessa kentini ‘yerle bir etmeyi amaçladığını’ ifade etti.

12.50 Müzakerelerde Rus heyetinin başkanlığını yürüten Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Medinski, Belarus’un Brest kentinde yapılacak Rusya-Ukrayna görüşmelerinin 2. turunun, bugün saat 15:00’te başlayabileceğini söyledi.

savasta-8-gun-muzakerelerde-ikinci-tur-bugun-987158-1.

12.30 Lavron’dan ‘nükleer silah’ açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basın açıklaması gerçekleştirdi. Yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrov’un sözlerinden satır başları şu şekilde:

* (Müzakereler) Ukrayna’daki durumla ilgili olarak] bir çözüm bulunacaktır, hiç şüphem yok.

* Batı nasıl kendi başına bizim güvenliğimizi belirleyebilir. Batılılar nasıl enerji konusunda belirleyici olabilir Batı bizi duyuyor ama anlamıyor.

* (Nükleer silah kullanacak mısınız?) Batılı siyasetçiler hep bunu söylüyor. Lütfen Batı’nın neler söylediğine bakın. Kendi başkanınız (Biden), ‘Yaptırımlardan başka bir alternatif var mı?’ sorusuna ‘3. Dünya Savaşı, nükleer savaş’ cevabı verdi. Önce buna bakın.

* (Rusya’nın sivilleri öldürdüğüyle ilgili soru) Neonazi askerlerin neler yaptığını bilmiyor dünya. Donbas’tan dünyaya yeterince bilgi akmıyor.

* Ukraynalıların şu anda vatandaşları canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı Mariupol ve diğer bölgeler de dahil olmak üzere ne tür provokasyonların hazırlandığına dair birçok bilgi var.

* (Zelenski bir Nazi mi?) Aksi halde nasıl bu kadar Neonazinin olduğu toplumda başkan olduğunu açıklayamazdık. Başkan Zelenski kendi kişisel korumalarını devreye soktu. Bu kişiler sürekli sabotaj eğitimi alıyor. Büyükbabasının da kim olduğunu biliyoruz. Zelenski’nin savunduğu yasalara bakın. Yerli Ruslara ve Ukrayna’nın etnisitesine ilişkin açıklamalarına bakın. Ruslardan bahsetmiyor bile. Rus dilini yasaklıyor, günlük hayattan Rusçayı silmeye çalışıyor. Ruslar kendi dillerini kullanamıyor.

* ABD, Napolyon ve Hitler’in yaptığı gibi tüm Avrupa’yı kontrol altına aldı.

* (Batı ülkelerinin yaptırımı) Yaptırımlar bir nevi bağımsızlık vergisidir.

11.40 Fransa, vatandaşlarından eğer kalmaları hayati değilse Rusya’yı terk etmelerini istedi. İngiltere ve ABD de vatandaşlarına Rusya’ya seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

savasta-8-gun-muzakerelerde-ikinci-tur-bugun-987094-1.

11.15 Almanya, Rus milyarderin yatına el koydu

Almanya, Rus milyarder Alisher Usmanov’un Hamburg tersanesinde bulunan 600 milyon dolarlık yatına el koydu. Forbes dergisinin haberine göre Usmanov’un Dilbar adı yatına el konulması, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının bir parçası. Usmanov, madencilik, metal ve telekomünikasyon alanında faaliyet yürütüyor.

Güncelleme (17.33): Hamburg yetkilileri, Rus işadamı Alisher Usmanov’un yaklaşık 600 milyon dolar değerindeki yatına el konulduğuna ilişkin haberi yalanladı.

savasta-8-gun-muzakerelerde-ikinci-tur-bugun-987081-1.

11.00 Macaristan Başbakanı Orban: AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını veto etmeyeceğiz

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı getirdiği yaptırımları ülkesinin veto etmeyeceğini söyledi. Ukrayna savaşına karşı AB’nin 27 üyesinin birlik içinde hareket etmesinin önemli olduğunu belirten Orban, Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı kesinlikle kınadıklarını ifade etti.

10.20 Kiev’de siren sesleri

Çatışmaların yoğunlaştığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de siren sesleri duyuluyor. Dün gelen bilgilerde, Rus birliklerinin kenti merkezine daha da yaklaştığı ifade edilmiş, Kiev Belediye Başkanı Kliçko, çatışmaların kentin eteklerinde görülmeye başladığını belirtmişti.

10.10 BM: Ukrayna’dan 1 milyon kişi ayrıldı

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 1 milyondan fazla kişinin Ukrayna’dan komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

09:50 Müzakere masası görüntülendi

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin ikinci turuna ev sahipliği yapacak olan Belarus’un Ukrayna ve Polonya’ya sınır şehri olan Brest’teki “Hunter’s House” görüntülendi.

savasta-8-gun-muzakerelerde-ikinci-tur-bugun-987031-1.

09:08 Ukrayna, ülkeyi terk etmek isteyen yabancı öğrenciler için telefon hattı açtı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’yı terk etmek isteyen öğrenciler için bir telefon hattı açtıklarını duyurdu.

Son günlerde özellikle Afrikalı ve Asyalı öğrencilerin ülkeyi terk etmekte zorlandığına dair haberler basında yer almıştı.

Kuleba tüm sınırlarda işlemlerin 7/24 sürdüğünü de ekledi.

We have established an emergency hotline for African, Asian and other students wishing to leave Ukraine because of Russia’s invasion.

+380934185684

We are working intensively to ensure their safety & speed up their passage. Russia must stop its aggression which affects us all. pic.twitter.com/HRJPoOI0pg

— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 2, 2022

07:16 Ukrayna lideri Zelenski: Düşmanın planlarını bir haftada bozduk, onları durdurduk

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, Facebook hesabından yayınladığı videoda “Düşmanın planlarını bir haftada bozduk, onları durdurduk” dedi.

Rus ordusunun neden Ukrayna’da olduklarını anlamadığını ve bir kısmının ülkelerine geri kaçtığını söyleyen Zelenskiy, Rus askerlerini “Moskova’daki liderleri tarafından kullanılan aklı karışmış çocuklara” benzetti.

Ukrayna lideri Konotop, Baştanka, Energodar ve Melitopol kentlerinde Rus ordusunun ilerleyişine engel olan sivillere de teşekkür etti.

savasta-8-gun-muzakerelerde-ikinci-tur-bugun-986975-1.
Fotoğraf: Facebook

06:52 Kiev metrosuna sığınanların sayısı 15 bine ulaştı

Kiev Metro İdaresi Müdürü Viktor Brahinski, Kiev’deki metro istasyonlarına sığınanların sayısının 15 bine ulaştığını açıkladı.

Ukrayna basınına konuşan Brahinski, istasyonların 100 bin kişiye kadar kapasitesi olduğunu, istasyonlarda duş imkanının bulunduğunu, içerdekilere ilaç ve gıda temin edildiğini söyledi.

BBC Ukraynaca Servisi’nin aktardığına göre “Çok sayıda kişinin gidecek hiçbir yeri yok. Zemindeki birkaç metrekarelik battaniyeler evleri olmuş durumda” dedi ve ekledi:

“İnsanların sıcak kıyafetler ve gıda getirmesini, etraflarında yardıma ihtiyacı olanları, özellikle de yaşlıları ve bebekli kadınları desteklemesini istiyoruz.”

02.20 Fitch, Rusya’nın kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya’nın kredi notunu “BBB”den “B”ye düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Rusya’nın kredi notunun düşürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, ülkenin uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunun “BBB”den “B”ye indirildiği aktarıldı.

Rusya’nın kredi notunun negatif izlemeye alındığı belirtilen açıklamada, Rusya Merkez Bankası ile işlemleri kısıtlayan yaptırımların Rusya’nın kredi temelleri üzerinde önceki yaptırımlardan çok daha büyük bir etkiye sahip olacağı kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’nın mali dengesinin azalan ekonomik faaliyet ve Ukrayna savaşının doğrudan bütçeye maliyeti nedeniyle zarar göreceği ifade edildi.

02.01 Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han, Rusya’nın askeri saldırısının ardından Ukrayna topraklarında yaşandığı savunulan ‘suçların’ soruşturulması için Mahkeme’ye taraf 39 ülkenin müracaat ettiğini açıkladı.

Han, ülkelerden gelen bu başvurularla Ukrayna’da delillerin toplanmaya başladığını kaydetti.

Taraf ülkelerden gelen başvuruların ardından doğrudan soruşturmaya başlayacak Başsavcı Han, soruşturmalarının etkili şekilde devam edebilmesi için devletleri UCM’yle iş birliğine davet etti. Han, Ukrayna’da savaşan grupları insancıl hukukun kurallarına uymaları ve Mahkeme’nin yargı yetkisine giren suçların işlenmesi durumunda yargılama yapılacağı noktasında uyardı.

01.19 Dünya Bankası, Rusya ve Belarus’taki tüm programlarını durdurduğunu açıkladı.

Dünya Bankası Grubu’nun 2014’ten bu yana Rusya’ya yönelik yeni kredi veya yatırımları onaylamadığı belirtilen açıklamada, 2020 ortasından bu yana Belarus için de onaylanan yeni bir kredi bulunmadığı aktarıldı.

Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ve Ukrayna halkına yönelik düşmanlıkların ardından Dünya Bankası Grubu, Rusya ve Belarus’taki tüm programlarını derhal durdurmuştur” ifadesi yer aldı.

00.24 ABD Temsilciler Meclisi, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı Rusya’yı kınayan ve Ukrayna’yı destekleyen karar tasarını onayladı.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylanan tasarıya, 426 “evet” oyu kullanılırken 3 Cumhuriyetçi vekil de “hayır” oyu verdi. “Hayır” oyu kullanan vekillerin Arizona Temsilcisi Paul Gosar, Kentucky Temsilcisi Thomas Massie ve Montana Temsilcisi Matt Rosendale olduğu bildirildi.

Ayrıca tasarıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de acil “ateşkese” çağırıldı.

00.17 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, ayrı ayrı yapılan telefon görüşmelerinde “Rusya’nın Donbas’ı korumak için özel askeri operasyonu” ele alındığı belirtildi.

00.06 Moskova Borsasından yapılan yazılı açıklamada, piyasalardaki işlemlere “mevcut durum” nedeniyle yarın da (3 Mart) devam edilmeyeceği belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Batılı ülkelerin yaptırım açıklamalarının ardından Rus rublesinin dolar karşısında değer kaybı 28 Şubat’ta yüzde 20’yi aşmıştı. Moskova Borsası da 28 Şubat’tan bu yana işlemlere kapanmıştı.

Moskova Borsası, şubatta bir önceki ay kapanışına göre yüzde 35 değer kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.