Savaşta 8. gün | Müzakerelerde ikinci tur bugün

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatında 8. güne girildi. Dün akşam gerçekleşmesi planlanan müzakerenin ikinci turu ertelendi. Rusya, Ukrayna ile müzakerelerin 3 Mart sabahı Belarus sınırındaki Brest’te gerçekleştirileceğini bildirdi. Kiev’de siren sesleri duyulmaya devam ediyor. Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’nın başkenti Kiev’de tren istasyonu civarı füzeyle vuruldu.

Savaşta 8. gün | Müzakerelerde ikinci tur bugün

Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik harekatında 8’inci güne girildi.

Rusya, dün akşam yapılması planlanan Ukrayna ile müzakerelerin 3 Mart sabahı Belarus sınırındaki Brest’te gerçekleştirileceğini bildirdi.

Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’nın başkenti Kiev’de tren istasyonu civarı füzeyle vuruldu. Saldırıda can kaybı olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi. İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Geraşenko, şehre sıcak su hattı taşıyan boruların vurulduğunu, Kiev’in bir bölümünde halkın ısınma imkanlarını kaybetmiş olabileceğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki operasyonları sırasında 498 Rus askerinin hayatını kaybettiğini, bin 597’sinin de yaralandığını aktardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısını 5’e karşı 141 oyla kabul etti.

Pentagon, Rusya’nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini açıkladı.

İşte savaşa dair son gelişmeler…

CANLI ANLATIM

02.20 | Fitch, Rusya’nın kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya’nın kredi notunu “BBB”den “B”ye düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Rusya’nın kredi notunun düşürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, ülkenin uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunun “BBB”den “B”ye indirildiği aktarıldı.

Rusya’nın kredi notunun negatif izlemeye alındığı belirtilen açıklamada, Rusya Merkez Bankası ile işlemleri kısıtlayan yaptırımların Rusya’nın kredi temelleri üzerinde önceki yaptırımlardan çok daha büyük bir etkiye sahip olacağı kaydedildi.

Açıklamada, Rusya’nın mali dengesinin azalan ekonomik faaliyet ve Ukrayna savaşının doğrudan bütçeye maliyeti nedeniyle zarar göreceği ifade edildi.

02.01 Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han, Rusya’nın askeri saldırısının ardından Ukrayna topraklarında yaşandığı savunulan ‘suçların’ soruşturulması için Mahkeme’ye taraf 39 ülkenin müracaat ettiğini açıkladı.

Han, ülkelerden gelen bu başvurularla Ukrayna’da delillerin toplanmaya başladığını kaydetti.

Taraf ülkelerden gelen başvuruların ardından doğrudan soruşturmaya başlayacak Başsavcı Han, soruşturmalarının etkili şekilde devam edebilmesi için devletleri UCM’yle iş birliğine davet etti. Han, Ukrayna’da savaşan grupları insancıl hukukun kurallarına uymaları ve Mahkeme’nin yargı yetkisine giren suçların işlenmesi durumunda yargılama yapılacağı noktasında uyardı.

01.19 Dünya Bankası, Rusya ve Belarus’taki tüm programlarını durdurduğunu açıkladı.

Dünya Bankası Grubu’nun 2014’ten bu yana Rusya’ya yönelik yeni kredi veya yatırımları onaylamadığı belirtilen açıklamada, 2020 ortasından bu yana Belarus için de onaylanan yeni bir kredi bulunmadığı aktarıldı.

Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ve Ukrayna halkına yönelik düşmanlıkların ardından Dünya Bankası Grubu, Rusya ve Belarus’taki tüm programlarını derhal durdurmuştur” ifadesi yer aldı.

00.24 ABD Temsilciler Meclisi, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı Rusya’yı kınayan ve Ukrayna’yı destekleyen karar tasarını onayladı.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylanan tasarıya, 426 “evet” oyu kullanılırken 3 Cumhuriyetçi vekil de “hayır” oyu verdi. “Hayır” oyu kullanan vekillerin Arizona Temsilcisi Paul Gosar, Kentucky Temsilcisi Thomas Massie ve Montana Temsilcisi Matt Rosendale olduğu bildirildi.

Ayrıca tasarıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de acil “ateşkese” çağırıldı.

00.17 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, ayrı ayrı yapılan telefon görüşmelerinde “Rusya’nın Donbas’ı korumak için özel askeri operasyonu” ele alındığı belirtildi.

00.06 Moskova Borsasından yapılan yazılı açıklamada, piyasalardaki işlemlere “mevcut durum” nedeniyle yarın da (3 Mart) devam edilmeyeceği belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Batılı ülkelerin yaptırım açıklamalarının ardından Rus rublesinin dolar karşısında değer kaybı 28 Şubat’ta yüzde 20’yi aşmıştı. Moskova Borsası da 28 Şubat’tan bu yana işlemlere kapanmıştı.

Moskova Borsası, şubatta bir önceki ay kapanışına göre yüzde 35 değer kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.