Savaşta 12. gün: Çatışmalar sürüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunda 12. güne girildi. Putin operasyonların hedeflendiği şekilde gittiğini duyururken Ukrayna’da ise sokak direnişine hazırlıklar yapılıyor.

Savaşta 12. gün: Çatışmalar sürüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasının ardından 11 gün geçti, 12. güne girildi.

Rus birliklerinin Ukrayna içerisindeki askeri hareketliliği en yüksek seviyeye ulaştı. Zaporijya Nükleer Santrali’nin Rus ordusunun kontrolünde olduğu öğrenilirken, Batı’dan gelen yaptırımlar da hız kesmeden sürüyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan İrina Vereşuk, Rusya’nın çatışmaların sürdüğü Mariupol’da insanların tahliyesi için insani koridorun açılmasını engellediğini öne sürdü. Vereşuk, yaptığı açıklamada, dün tarafların Mariupol’da tahliye koridorunu açma konusunda anlaştığını, ancak sabah saatlerinde saldırıların başladığını ve tahliyenin yapılamadığını kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise, Rus ordusu tarafından Ukrayna’ya ait hava unsurlarının neredeyse tamamının imha edildiğini açıklarken, Ukrayna’da ABD fonlarıyla biyolojik silah geliştirildiğini iddia etti.

CANLI ANLATIM

00.00 Ukrayna’nın iddiasına göre Harkov’da Ruslara ait tanklar ve zırhlı araçlar imha edildi. Tanksavar ve diğer ağır silahlarla Rus tankları ve zırhlı araçlarını hedef alan Ukrayna askerleri, gerçekleştirdikleri operasyonla çok sayıda tank ve askeri aracı imha etti. Rus askerleri tarafında ağır kayıplar verirken, bazı Rus askerlerinin ise kaçtığı iddia edildi.

00.10 İsrail, Ukrayna Yahudilerini tahliye ediyor

İsrail yönetiminin Ukrayna’da savaştan kaçan Yahudileri İsrail’e getirmek için başlattığı tahliye operasyonu kapsamında 300 kişilik Yahudi kafilesi Tel Aviv’e geldi.

Ukraynalı Yahudi kafilesini taşıyan 3 uçak, İsrail Aliya ve Entegrasyon Bakanlığı ile İsrail Yahudi Ajansının başlattığı tahliyeler kapsamında Tel Aviv’in Ben Gurion Havaalanı’na indi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, yaklaşık 100 yetim Ukraynalı Yahudi çocuğu taşıyan uçaklardan birini havaalanında basına kapalı şekilde karşıladı.

Diğer uçaklarda gelen Ukrayna Yahudileri de İsrail Aliya ve Entegrasyon Bakanı Pnina Temano Sheta, Yahudi Ajansı Başkan Vekili Yael Eckstein ve diğer yetkililer tarafından törenle karşılandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.