Savaşta 10. gün: Zelenski’den NATO’ya eleştiri yağmuru

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonunda 10. güne girildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, NATO’ya sert tepki göstererek “Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek!” dedi.

Savaşta 10. gün: Zelenski'den NATO'ya eleştiri yağmuru

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonunda 10. gün…

Rus ordusu Ukrayna’da operasyonlarını yoğunlaştırırken Batı da yaptırımları sıklaştırıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, NATO’ya ateş püskürdü. Zelenski, “İttifakın bugün yapabileceği tek şey, Ukrayna’ya 50 ton dizel akaryakıt yakıt tedarik etmek! Muhtemelen Budapeşte Memorandumu’nu yakalım ki daha iyi yansın diye. Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek!” dedi.

Öte yandan ABD, Rusya’nın nükleer konuşlanmasını günlük olarak takip ettiklerini, bir değişiklik olmadığını duyurdu.

CANLI ANLATIM

00.40 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer güçlerin de dahil olduğu stratejik kuvvetleri teyakkuza geçirme talimatından bu yana Rusya’nın nükleer kuvvetlerinin konuşlanmasında değişiklik görmediklerini belirtti.

Kirby, günlük basın toplantısında Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Rusya’nın stratejik kuvvetlerini teyakkuza geçirmesi kapsamında nükleer silahlarını konuşlandırmasında herhangi bir değişiklik görüp görmediklerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Rusya’nın stratejik nükleer kuvvetlerinin konuşlanmasında herhangi bir değişiklik görmedik ve elbette ki bunu her gün yaptığımız gibi yakından takip ediyoruz. Şunu da yine ifade etmeliyim ki Bakan (Lloyd) Austin stratejik caydırıcılığımıza güveniyor ve kendi ülkemizi savunmamız konusunda rahat.”

00.30 Ukrayna Devet Başkanı Zelenski, NATO’ya sert bir tepki göstererek, “İttifakın bugün yapabileceği tek şey, Ukrayna’ya 50 ton dizel akaryakıt yakıt tedarik etmek! Muhtemelen Budapeşte Memorandumu’nu yakalım ki daha iyi yansın diye” ifadelerini kullandı. Zelenski: “Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.