Sağlıksız Bağırsaklar Kilo Problemine Neden Oluyor…

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, bağırsak sağlığına yönelik oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Bağırsak sağlığı için neler yapılmalı? Bağırsak sağlığı için nasıl beslenmek gerekiyor? Detaylar haberimizde…

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, bağırsak sağlığına yönelik oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Bağırsaklarda zararlı bakteriler artığında gıdalar ile alınmakta olan karbonhidratlardan çok daha fazla enerji elde edildiğini söyleyen Erk, bu durumun vücutta yağ ve şeker şeklinde depolanarak obezite problemini ortaya çıkardığını aktardı.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk konuya ilişki yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ”Bağırsak mikrobiyotasındaki (bağırsaklardaki bakterilerin tümü) dengesizlikler, günümüzde yaygın görülen diyabet, kalp-damar hastalıkları, obezite gibi birçok sağlık probleminin kaynağı olarak gösteriliyor. Dolayısıyla bağırsak mikrobiyotanız eğer sağlıklı mikropların egemenliği altında ise siz de sağlıklı olursunuz. Aksi durumda obezite gibi hastalıklar kapınızı çalabilir.”

VİTAMİN VE MİNERAL EKSİKLİĞİ SİNDİRİM SORUNLARINA YOL AÇIYOR!

Bağırsak sendromları hakkında konuşan Erk, ”Sindirim sisteminin savunma bariyerini oluşturan mikrobiyota, mukus tabakası ve sağlıklı epitel hücre tabakası arasındaki sıkı bağlantıların herhangi birinde veya birkaçında ortaya çıkacak olan değişiklikler geçirgen bağırsak sendromuna neden olur. Birçok kişinin korkulu rüyası olan irritabl bağırsak sendromlu hastaların yaklaşık yarısında geçirgen bağırsak sorunu mevcuttur. Bu hastaların tamamında ise mikrobik çeşitlilikte bir azalma olduğu saptanmıştır. Glüten, hassas kişilerde geçirgen bağırsak sendromuna yol açan en önemli gıdalardan biridir. Gıda ve besin duyarlılıkları, kronik inflamatuar hastalıklar ve çölyak başta olmak üzere otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Birçok sindirim ile ilgili şikayete; vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir.” diye belirtti.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN NELER TÜKETİLMELİ?

Sağlıklı bağırsaklar için beslenme önerilerinde bulunan uzman, ”Bağırsak sağlığı için en uygun diyet Akdeniz diyetidir. Probiyotik bakımından zengin, işlenmemiş, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli, fruktozdan zengin mısır şurubundan uzak durulmalıdır. D vitamini bağırsak sağlığı için son derece önemlidir. Kaliteli fermente gıdalardan zeytin, turşu, yoğurt, kefir, sirke tercih edilmelidir. Elma, muz, bitter çikolata, enginar, keten tohumu, yer elması, sarımsak, mantar, soğan bol miktarda tüketilmelidir. Yemek yerken acele etmemek ve besinleri iyi çiğnemek gerekir. ” dedi.

BUNLARA DİKKAT BAĞIRSAK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR!

Bağırsak sağlığını olumsuz etkileyen etmenler hakkında konuşan Erk, ”GDO’lu, paketli gıdalar, rafine şeker, yapay tatlandırıcılar, doymuş trans yağlar, hava kirliliği, sigara dumanı, birçok kimyasal bağırsak ve sindirimi olumsuz etkiler. Antibiyotikler, antiromatizmal ilaçlar, kortizon, doğum kontrol hapları, mide ilaçları, kanser ilaçları ve antidepresanlar da aynı şekilde mide bağırsak sistemine zarar verir. Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe antibiyotik ve romatizmal ilaçlar kullanılmamalıdır. Bağırsak mikrobiyotasının zarar görmesi, pek çok hastalığa yol açar. Bunun başında obezite gelir. Yağ üreten Firmicutes bakterileri obezitenin nedeni olarak gösterilir. Stres ise mikrobiyatanın çeşitliliğini azaltır. İlerleyen yaşta mikrobiyatanın çeşitliliği azalır ve zararlı bakteriler çoğalır.” diye aktardı.

PROBİYOTİKLER HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR?

Prof. Dr. Osman Erk, açıklamasını sonlandırırken probiyotikler ile ilgili şunları aktardı: ”Probiyotik olarak satılan ilaçların enfeksiyonu ve obeziteyi önleyici, insülin direncini hafifletici etkileri vardır. Vitamin ve mineral düzeyini artıran probiyotikler kalp hastalıkları, diyabet, karaciğer yağlanması ve depresyon gibi birçok hastalığa iyi gelir. Piyasada probiyotik olduğu iddia edilen pek çok ürün bulunmaktadır. Sağlıklı sindirimi ve bağırsağı vadeden bu ürünlerin etiketinde yazan mikroorganizmaların bulunmadığı, ölü mikroorganizma içerdiği, bazılarında da zararlı mikroorganizmaların olduğu bilinmektedir. Bir ürünün probiyotik olması için canlı olması ve belirli sayıda mikroorganizma içermesi (en az bir milyar),mide ve safra bariyerlerini rahatlıkla aşarak bağırsağa kadar ulaşması, orada lokalize olması gerekir. Probiyotikler, en fazla bilimsel çalışmanın yapıldığı alanların başında gelir. Ancak probiyotikleri her hastalığa deva gibi görmemek gerekir. Kişinin genetik yapısı, probiyotiklerin etkinliğini önemli ölçüde değiştirir. Üst ve alt solunum yolları enfeksiyonlarını hafifleten probiyotiklerin, kolit, crohn, irritabl bağırsak sendromuna iyi geldiği bilinmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.