Sağlık Bakanlığı Yeni Uygulamayı Hayata Geçirdi

Balıkesir’de uygulanmaya geçirilen “İnme 112” mobil uygulaması sayesinde zaman kazanan sağlık ekipleri, felç geçiren hastalara acil bir şekilde müdahale ederek tedavi aşamasını hızlandırıyor. İnme 112 uygulaması nedir? İnme Merkezi nedir?

Balıkesir’de uygulanmaya geçirilen “İnme 112” mobil uygulaması sayesinde zaman kazanan sağlık ekipleri, felç geçiren hastalara acil bir şekilde müdahale ederek tedavi aşamasını hızlandırıyor. 

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ÖNEMLİ PROJE!

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde, dokuz ay önce Atatürk Şehir ve Araştırma Hastanesi‘nde kurulan İnme escort Merkezi‘nde 2 doktor ile birlikte 20 personel görev yapıyor.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan “İnme 112 ” mobil uygulaması ile inme riski olan hastalar, en kısa sürede İnme Merkezi’ne naklediliyor. Hasta, İnme Merkezi’ne ulaşmadan bilgi sahibi olan sağlık ekipleri ön hazırlık yaparak tedavi sürecini hızlandırıyor. Hayata geçirilen bu uygulama ile zaman kazanan sağlık ekipleri, hızlı bir şekilde anjiyo yöntemiyle de inme geçiren hastayı tedavi ediyor.

Merkez Altıeylül ilçesine bağlı Gündoğan Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinde inme geçiren ve yürüme yetisini kaybeden Mustafa Işık (73),112 Acil Servis ekiplerince İnme Merkezi’ne getirildi. Burada anjiyo tedavisi gören Işık, tedavi sonrası iyileşip sağlığına kavuştu ve yürümeye başladı.

“10 gün önce buraya felçli geldim, şu an sıhhatime kavuştum” diyen Mustafa Işık, mutfakta yemeğini yedikten sonra kriz geçirdiğini söyledi. Işık şunları kaydetti: “Allah razı olsun, alt katta oturan ev sahibim geldi. Bende güç kuvvet diye hiçbir şey kalmadı, sağlık ekipleri geldi beni aldı. Daha sonra yoğun bakıma alınmışım. Beyin felci geçirmişim, Allah bin kere razı olsun, doktorlarımız sayesinde ve Allah’ın verdiği şifa ile sıhhatime kavuştum. Allah devletimize zeval vermesin, Allah bin kere razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a zeval vermesin, Allah’ın melekleri korusun. Şimdi çok çok iyiyim, arada sırada yürüyüş yapıyorum, refakatçim bana çok iyi bakıyor. 10 gün önce buraya felçli geldim, şu an sıhhatime kavuştum, yürüyebiliyorum.” 

ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ!

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özcan Kocatürk yaptığı açıklamada uzun bir süredir inme ile alakalı görevler aldığını belirtti. Tıkalı damarlar için acil müdahalenin çok önemli olduğunun altını çizen Kocatürk şunları dile getirdi: “Beyinde damar tıkanıklığı olduğu zaman saatin, dakikaların önemi çok büyük. Her dakika beyin hasar görmeye devam ediyor. Bu tıkalı damarı ne kadar erken sürede açarsak beyindeki hasarlanma duruyor. Burada önemli olan tıkalı damarı uygun sürede en erken şekilde açmaktır. Uygulamanın bize kattığı en önemli şey, biz hastanın bize geleceğini biliyoruz. Yani ilçeden ve kaç kilometreden gelirse gelsin bizi öncesinden bilgilendiriyorlar, biz de hazır oluyoruz.”

UYGULAMA ZAMAN KAZANDIRIYOR!

Acil Tıp Teknisyeni Gülsüm Gökçe hayata geçirilen bu uygulamanın kendilerine çok kolaylık sağladığının altını çizerek, “Mustafa beyi evinden aldığımızda uygulamaya bilgileri girdiğimiz için hastanemizin bilgisi oldu. Hastayı hastaneye getirdiğimizde inme merkezindeki görevliler bizi karşıladılar. Bu sayede işimiz çok daha kolaylaştı, uygulama sayesinde zaman kazandık ve çok faydalı oldu.” diye ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.