Rusya’da McDonald’s restoranları yeni ismiyle tekrar açıldı

Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durduran McDonald’s restoranları, yeni bir marka ismi altında bugün kapılarını tekrar açtı.

İSİM DEĞİŞTİ

McDonald’s restoranlarının ülkedeki yeni ismi “Vkusno i toçka (Lezzetli ve nokta)” olurken, restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ilişkin eser isimleri değiştirildi.

Bugün Rusya çapında açılan yeni restoranlara bilhassa gençlerin ağır ilgi gösterdikleri ve vakit zaman uzun kuyruklar oluşturdukları görüldü.

Rusya’daki birinci McDonald’s, 1990’da Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda açılmıştı. Açılış gününde yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiği şubenin önünde yüzlerce kişi, saatlerce kuyruklarda beklemişti.

ZAFERİN SEMBOLÜ

Söz konusu gelişme, kapitalizmin Sovyetler Birliği karşısındaki zaferinin sembollerinden biri olmuştu.

McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarının yeni bir marka ismi altında açılma kararını AA muhabirine pahalandıran Moskova’da yaşayan Elizaveta isimli kişi, yeni restoranların da eski McDonald’s üzere olduğunu belirterek, “Hepsi kapanınca çok üzülmüştüm ancak artık patates kızartması yedim. Genel olarak her şey lezzetli. Yeni logo da kötü değil, beğendim.” dedi.

Bir öteki Moskovalı Olga ise yeni ismi beğenmediğini lisana getirerek, “Daha güzel bir fikir bulabilirlerdi. Logosu ise hoş, geri kalan her şey hoş, her şey lezzetli.” diye konuştu.

Yeni restoranların McDonald’s’ın eski haline kıymetli oranda benzediğini ve bundan dolayı memnuniyet duyduğunu söz eden Georgy de yeni restoranları genel olarak beğendiğini belirtti.

SAVAŞ NEDENİYLE KAPATILMIŞTI

Rusya’nın en tanınan Batılı markalarından biri olan ABD’li süratli servis restoran zinciri McDonald’s, mart ayının başında ülkedeki restoranlarını kapatmıştı.

Şirketin Üst Yöneticisi Chris Kempczinski, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaş nedeniyle kelam konusu kararı aldıklarını duyurmuştu.

McDonald’s’tan 19 Mayıs’ta yapılan açıklamada da şirketin Rusya’daki tüm restoranlarını, halihazırda besin bölümünde faaliyet gösteren Aleksandr Govor isimli Rus iş insanına satmak için mutabakata vardığı bildirilmişti.

Açıklamada, Rusya’nın Sibirya bölgesinde 25 McDonald’s restoranı da işleten Govor’un, ülkedeki 850 McDonald’s restoranı satın almayı ve farklı bir marka altında restoranları işletmeyi kabul ettiği kaydedilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.