Putin: Ukrayna ile müzakereleri sürdürmeye açığız

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü. Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in, ‘Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesini mümkün kılmanın yollarını görüşmeye istekli olduğu’ belirtildi. Putin, ‘yaptırımlar hafifletilirse gübre ve tarım eserleri ihracatını artırmaya hazır olduklarını’ lisana getirdi.

Rusya başkanı, görüşmelerde Ukrayna ile diyaloğu sürdürmeye açık oldukları iletisini da verdi. Açıklamada, “Kiev nedeniyle dondurulan müzakerelerin durumuna bilhassa dikkat edildi. Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus tarafının diyaloğu sürdürmeye açık olduğunu doğruladı” denildi.

AVUSTURYA BAŞBAKANI: PUTİN, BESİN GÜVENLİĞİ SIKINTISININ FARKINDA

Rusya başkanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ise, Putin’in ‘gıda güvenliği meselesinin büsbütün farkında olduğunu’ söyledi. Putin’in, Karadeniz’den yük gemilerinin çıkışı için olumlu sinyaller verdiğini aktaran Avusturya Başbakanı, Ukrayna’daki tahılların limanlardan memleketler arası pazara ihraç edilmesine müsaade vermeye hazır olduğunu belirtti.

Nehammer, Ukrayna’dan çıkarılması gereken milyonlarca ton buğday ve tahıl olduğunu vurgularken potansiyel bir besin krizinin sonuçlarının, bilhassa Ukrayna’dan yapılan ihracata büyük ölçüde bağımlı olan Kuzey Afrika yahut Pakistan’daki ülkelerini etkileyeceğini belirtti.

‘ESİR TAKASINA OLUMLU BAKIYOR’

Öte yandan, Putin’in Kiev idaresi ile esir takasına ‘olumlu baktığını’ da söyleyen Nehammer, “Putin’i aradım. Bir esir takasına olumlu sinyaller verdi. Ayrıyeten Karadeniz’de malların hareketine müsaade vermek istiyor” tabirlerini kullandı.

Avusturya Başbakanı ayrıyeten, Putin’in Avusturya’ya doğal gaz sevkiyatına yönelik taahhütlerin yerine getirileceğini söylediğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.