Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin denetiminde olmalı

Türkiye, Rusya ve İran ortasında başşehir Tahran’da düzenlenecek “Astana formatında Yedinci Üçlü Tepe Toplantısı”na katılmak için Tahran’ı ziyaret eden Putin, burada İran başkanı Hamaney ile görüştü.

İki ülke ortasında işbirliği vurgusu

Görüşme Hamaney’in ofisinde gerçekleşti.

İran başkanının basın ofisinin açıklamasına nazaran, görüşmede Hamaney, iki ülke ortasındaki uzun vadeli iş birliğinin her iki ülke için de son derece yararlı olduğunu bildirdi.

“Fırat’ın doğusundaki bölge Suriye güçlerinin denetimi altında olmalı”

Putin, Rusya ile İran’ın Kafkasya’daki gelişmeler ve Suriye’deki durum konusundaki yaklaşımının birbiriyle uyumlu olduğunu belirterek, “Fırat’ın doğusundaki bölge Suriye askeri güçlerinin denetimi altında olmalıdır.” sözünü kullandı.

İki ülke ortasındaki iş birliğinin tüm alanlarda ilerlediğini vurgulayan Putin, şunları kaydetti:

“İran ve Rusya, Suriye’de terörle ortak gayret ediyor ve askeri alanda da iki ülke ortasındaki iş birliğinin yanı sıra Çin ile de iş birliğini geliştirmek ve üçlü tatbikatları da artırmak için çalışıyoruz.”

“Amerikalılar Fırat’ın doğusundan kovulmalı”

Hamaney, Suriye’deki gelişmelere ait ise “Suriye’deki bir öbür kıymetli bahis da Fırat’ın doğusundaki verimli ve petrol zengini bölgelerin Amerikalılar tarafından işgal edilmesidir. Bu sorun da onları o bölgeden kovmakla halledilmelidir.” tabirlerini kullandı.

Rusya Devlet Lideri Putin ise Ukrayna’daki savaşla ilgili, “Kimse savaştan yana değil ve sıradan insanların hayatlarını kaybetmesi büyük bir trajedi ama Batı’nın tavrı bize reaksiyon vermekten diğer bir deva bırakmadı.” dedi.

Yaptırımlar Batı’ya ziyan veriyor

Putin, “Bazı Avrupa ülkeleri Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı olduklarını açıkladılar lakin ABD’nin baskısıyla bunu onayladılar. Bu da onların egemenlik ve bağımsızlıktan mahrum olduklarını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımları eleştiren Putin, “Yaptırımlar Batı’ya ziyan veriyor ve bunun sonucunda da petrol fiyatlarındaki artış ve besin arzı krizi üzere sıkıntılar ortaya çıkıyor.” dedi.

Hamaney’in doların kullanımını kademeli azaltma teklifine işaret eden Putin, İran ile Rusya’nın ticari ilgilerde ulusal para ünitelerini kullanmanın yollarını tasarladığını belirtti. ​​​​​​​

“Dolar global ticaretin yolundan çekilmeli”

Küresel ticarette dolardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Hamaney, “Dolar kademeli olarak global ticaretin yolundan çekilmelidir.” sözünü kullandı.

Ukrayna’daki savaşa da değinen Hamaney, “İran sıradan insanların savaştan muzdarip olmasından hiç mutlu değildir fakat Ukrayna konusunda inisiyatif almasaydınız karşı taraf kendi inisiyatifiyle bir savaşa neden olacaktı. NATO, Ukrayna’da durdurulmasaydı bir müddet sonra tıpkı savaşı Kırım mazeretiyle başlatacaklardı.” değerlendirmesinde bulundu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.