Petrol fiyatları tırmanıyor: Tedarik sıkıntısı artabilir

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 111,50 dolardan işlem görüyor. Uluslararası piyasalardaki son gelişmelerin tedarik sıkıntısını artırması bekleniyor.

EKONOMİ 21.03.2022 10:02

Petrol fiyatları tırmanıyor: Tedarik sıkıntısı artabilir

Abone Ol google-news

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 111,50 dolardan işlem görüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası 131 dolarla rekor seviyeyi gören ve geçen hafta yeniden 96 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı yeniden tırmanmaya başladı.

Cuma günü 109,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 107,93 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.29 itibarıyla kapanışa göre yüzde 3,31 artışla 111,50 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 106,82 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine düzenlenen saldırıların yol açtığı arz endişelerinin etkili olduğu bildiriliyor.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VE SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ GELİŞMELER

ABD başta olmak üzere, Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin diplomasi ve yaptırım adımları gündemin odağındaki yerini koruyor. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşı gündemiyle çarşamba günü Brüksel’e gidecek. Perşembe günü NATO zirvesi, G7 zirvesi ve Avrupa Konseyi zirvesine katılacak Biden, ardından Polonya ziyaretini gerçekleştirecek.

Bu görüşmelerin, Rusya’ya yönelik yaptırımların genişletilebileceği ve petrolde tedarik sıkıntısı yaşanabileceği endişelerini artıracağı tahmin ediliyor.

Öte yandan, Suudi Arabistan petrol tesislerine patlayıcı yüklü insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırılar da arz endişelerini artırarak fiyatların yukarı yönlü seyrini destekledi.

Yemen’de hükümet güçlerine destek veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki dün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyine gönderdiği 9 İHA ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurmuştu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA da Enerji Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Husilerin cumartesi gecesi Cazan’daki petrol ürünleri dağıtım istasyonuna, pazar sabaha karşı da Yanbu Doğalgaz Santrali ve ardından Yanbu Aramco Sinopec Rafineri Şirketi’ne İHA saldırısı düzenlediğini aktarmıştı.

Bakanlık yetkilileri, saldırının rafinerinin üretim seviyesinde geçici bir düşüşe neden olduğu ve bu açığın stoklarla telafi edileceğini belirtmişti.

ÇİN’DEKİ COVID-19 VAKA SAYISI TALEP ENDİŞELERİNİ ARTIRIYOR

Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin’de günlük yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının 2020’nin başında, salgının en yoğun hissedildiği günlerdeki seviyelerde seyretmesi de piyasalarda talep endişelerini artırıyor ve fiyatların yükselişini baskılıyor.

Covid-19 salgınında ilk vakaların görüldüğü Çin’de bir yılı aşkın sürenin ardından virüse bağlı ilk can kaybı yaşandı.

Brent petrolde teknik olarak 111,80 ile 114,09 dolar aralığının direnç, 109,51 ile 107,22 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.