New York borsası yükselişle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,42 artışla 4.022,94 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,81 artarak 11.958,61 puana çıktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki para siyasetine ait belirsizliklerin azalmasıyla endeksler, haftanın son süreç gününün açılışında müspet bir seyir izledi.

Para siyasetine dair yol haritasındaki belirsizliklerin azalmasında Fed Lideri Jerome Powell’ın dün yaptığı konuşma tesirli oldu.

“İŞ BİTENE KADAR DEVAM ETMELİYİZ”

Powell, kelam konusu konuşmasında, enflasyonu düşürmeye güçlü bir formda bağlı olduklarını belirterek, “İş bitene kadar devam etmeliyiz” değerlendirmesinde bulunmuştu. Enflasyon ne kadar uzun mühlet gayenin üzerinde kalırsa riskin o kadar büyük olacağını kaydeden Powell, tarihin erken gevşeme siyasetine karşı da güçlü bir biçimde uyardığını aktarmıştı.

Diğer Fed yetkililerinin açıklamaları da piyasaların odağındaki yerini korurken, St. Louis Fed Lideri James Bullard, bugün yaptığı açıklamada, 75 baz puanlık faiz artırımına daha güçlü bir biçimde meyilli olduğunu belirtti. Bullard, bu yıl sonuna kadar faiz oranının yüzde 3,75-4 aralığına yükseltilmesinden yana olduğunu kaydetti.

Powell ve öbür Fed yetkililerinin “şahin” tondaki açıklamalarının akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in bu ay 75 baz puan faiz artışına gideceği ihtimali yüzde 84’e yükseldi.

Analistler, Fed’in faiz artış suratına ait daha fazla ipucu için yatırımcıların gelecek hafta açıklanacak enflasyon datalarını beklediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.