NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: PKK terör örgütü, terör hücumlarından sorumlu

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi kapsamında düzenlenen NATO Kamu Forumu’nun açılış konuşmasını yaptı ve soruları yanıtladı.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik müracaatlarıyla ilgili soru üzerine Stoltenberg, bunun tarihi müracaatlar olduğunu, iki ülkenin muhtemel üyeliklerinin hem bu ülkelerin hem de NATO’nun güvenliğini artıracağını belirtti.

Stoltenberg, yeni ülkelerin NATO’ya katılması sırasında müttefiklerin güvenlik telaşlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Türkiye terör üzere bahislerde önemli tasalar söz etti. Hiçbir NATO ülkesinin terör taarruzlarından Türkiye kadar ziyan görmediğini hepimiz biliyoruz. Binlerce insan öldü. Bu terör hücumlarının sorumlusu PKK ve başka kümeler. PKK bir terör örgütüdür. Yalnızca birçok NATO üyesi değil, Avrupa Birliği, Finlandiya ve İsveç de PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamaktadır. Türkiye ile oturup terörle çaba için nasıl daha fazla şey yapılabilir konusunu konuşacağız.”

Terörle çabanın NATO için de güvenlik tehdidi olduğunu söz eden Stoltenberg, iki ülkenin iştirak sürecinde Türkiye’nin telaşlarının ele alınmasının legal olduğunu lisana getirdi.

Stoltenberg, “Hiçbir şey için kelam vermiyorum. Yalnızca şunu söyleyebilirim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ve İsveç Başbakanı Andersson ile birçok kere konuştum. Bugün tekrar görüşeceğiz. Umarım ilerleme sağlarız. Evvel görüşelim, daha sonra bilgi veririz.” dedi.

Ukrayna tahılı konusunda Erdoğan’a teşekkür

Ukrayna tahılına ait de açıklama yapan Stoltenberg Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Stoltenberg, “Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna tahılının ülke dışına sevk edilmesi için teşebbüste bulundular, ona teşekkür ederim.

Afrika’daki besin krizinin tahlili konusunda Ukrayna tahılı ihraç edilmeye çalışılıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.