NASA’dan tartışma yaratan açıklama: Çin Ay’ı ele geçirecek

SELMAN CÖMERT

Çin, son on yılda uzay programının suratını artırdı ve ayın keşfine odaklandı. Çin, Ay’a birinci mürettebatsız inişini 2013’te yapmıştı ve Çin’in bu on yılın sonuna yanlışsız astronotları aya gönderecek kadar güçlü roketler fırlatması bekleniyor.

NASA Lideri Bill Nelson, cumartesi günü Alman gazetesi Bild’de yayınlanan bir röportajda, “Çin’in aya inip ‘Artık bizimdir ve siz uzak durun’ demesinden son derece telaş duymalıyız” tabirlerini kullanmıştı. Lider, Çin’in uzay programının askeri olduğunu hatırlatarak Çin’i başka kuruluş ve ülkelerden fikir ve teknoloji çalmakla suçlamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, “ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi liderinin gerçekleri göz gerisi ederek Çin hakkında sorumsuzca konuşması birinci sefer olmuyor” dedi.

Çin’in her vakit uzayda insanlık için ortak bir geleceğin inşasını desteklediğini ve rastgele bir silahlanma yarışına karşı çıktığını belirten Zhao, “ABD tarafı, Çin’in olağan ve makul uzay gayretlerine karşı daima bir karalama kampanyası kurguladı ve Çin bu cins sorumsuz açıklamalara katiyen karşı çıkıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.