Nancy Pelosi hafta sonu Ermenistan’a gidecek

ABD’de Ermeni lobilerini mutlu etmek siyasete giren herkes için birinci adımlardan biri…

İlkede Kongre orta seçimleri yaklaşırken Azerbaycan ve Ermenistan ortasında yaşanan çatışma siyasetçiler için adeta bir fırsata dönüştü.

Pelosi, Ermeni asıllı temsilci ile Ermenistan’a gidiyor

AA’nın haberine nazaran Amerikan basınına konuşan kaynaklar, Temsilciler Meclisi Lideri ve California Temsilcisi Pelosi’nin yanında Ermeni asıllı California Temsilcisi Jackie Speier ile Ermenistan’ı bu hafta sonu ziyaret edeceğini belirtti.

Paşinyan ile görüşecek

Pelosi’nin Berlin’de katılacağı bir tepenin akabinde Erivan’a geçeceğini belirten kaynaklar, Pelosi’nin burada Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve başka hükümet yetkilileriyle bir ortaya geleceğini aktardı.

ABD’nin California eyaletinde yaşayan Ermeni asıllı bireyler ve lobilerinin, Amerikan siyaseti üzerindeki tesirine dikkati çekilen haberde, kasımdaki Kongre orta seçimleri öncesi Pelosi’nin bunu bir materyal olarak kullanabileceği belirtildi.

Azerbaycan-Ermenistan sonundaki çatışmalar

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan ordusunun Azerbaycan ile sonun Daskesen, Kelbecer, Laçin ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonda bulunduğunu duyurmuştu.

Azerbaycan ordusunun huduttaki kimi mevzi ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alınmış, ataklarda Azerbaycan ordusunun 50 şehit verdiği duyurulmuş, daha sonra Azerbaycan Savunma Bakanlığının internet sitesinde güncellenen şehit listesinde 71 askerin ismine yer verilmişti.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için misillemede bulunmuş, Ermeni birliklere ağır kayıplar verdirilmişti. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, çatışmalarda 105 Ermeni askerin öldüğünü açıklamıştı.

Azerbaycan da Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu bildirmişti. İki ülkenin, dün lokal saatle 20.00’den itibaren ateşkes kararı aldığı duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.