Miçotakis ABD’nin Türkiye’ye silah satışını engellemenin sıkıntı olduğunu söyledi

SKAI FM radyosuna konuşan Miçotakis, Yunan iç siyaseti ve Türkiye-Yunanistan ilgilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, dört yıllık misyon mühletini tamamlamak istediğini, erken seçim düşünmediğini belirtti.

İktidara gelişinin akabinde, ikili alakalarda yaşanan gelişmeleri yorumlayan Miçotakis, Türkiye’nin önünde iki yol olduğunu savundu.

Miçotakis, “(Türkiye) şayet Avrupa’yla yakınlaşmak istiyorsa, yalnızca tansiyonu düşürmesi yetmez, tıpkı vakitte Avrupa ülkelerinin egemenlikleri ve egemenlik haklarından kuşku etmeyi de bırakmalı. Şayet öteki yolu seçerse Avrupa perspektifinden daha da uzaklaşmış olacak ve olağan ki bunun AB-Türkiye bağlantılarına sonuçları olacaktır.” diye konuştu.

Türk-Yunan ilgilerinde 2020 yılının yaz dönemindekine benzeri bir gerginliğin bu yaz yaşanmasını beklemediğini belirten Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile martta gerçekleştirdiği görüşmenin de olumlu bir atmosferde geçtiğini hatırlattı.

Miçotakis, “Türkiye, Yunanistan’ın egemenliğinden kuşku etmeye devam ettiği sürece, Türk-Yunan münasebetlerinde rastgele bir güzelleşme olması mümkün değil.” dedi.

ABD ziyaretine de değinen Miçotakis, ABD Lideri Joe Biden’ın, Türkiye’nin ABD’den F-16 satın almasına olumlu yaklaşımına ait şu tabirleri kullandı:

“Her kim Yunanistan’ın ABD’nin Türkiye’ye silah satışını sonsuza dek engelleyebileceğini düşünüyorsa, bence gerçek güçler istikrarını büsbütün anlamamaktadır. Bence neyi başardık? Bilhassa ABD Kongresine, şu an NATO’nun güneydoğu kanadında istikrarsızlık kaynağı olan NATO üyesi bir ülkeye silah satışının, ABD’nin kendi çıkarları doğrultusunda olmadığını anlatmayı (başardık).”

Miçotakis, bu noktadan sonra ABD’nin silah satışına ait kararlarının son derece karmaşık, uzun vadeli ve bürokratik sürece bağlı olduğunu, Türkiye’nin davranışlarını değiştirmemesi halinde Kongrenin şu an Türkiye’ye silah satışına istekli olmadığını ileri sürdü.

Yunanistan’ın memleketler arası arenada izole edilmiş bir Türkiye arzulamadığını belirten Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan’ın çok uygun dost olmaması için bir neden olmadığını kaydetti.

Miçotakis, Yunanistan’ın Avrupa ile Türkiye ortasında bir köprü olabileceğini savunarak, “Ancak bu bize bağlı değil, Türkiye’ye bağlı.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.