Merkez Bankası faiz kararı öncesi piyasalarda son durum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından saat 14:00’te açıklanacak olan faiz kararı öncesi altın fiyatları son dakika gelişmeleri yatırımcılar tarafından takip ediliyor.

Altın fiyatları dolardaki seyir nedeniyle bir süredir düşüş eğilimi gösteriyor. 22 Haziran 2023 sabahında altının ons fiyatı 1930 dolardan işlem görürken, gram altın 1463 liraya el değiştiriyor.

Spot piyasada güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2385 lira

Yarım altın 4711 lira

Cumhuriyet altını 9498 lira

Gremse altın 23581 liradan el değiştiriyor.

DOLAR DA YATAY SEYİR SÜRÜYOR

Merkez Bankası’nın kritik faiz kararı öncesinde dolar/TL 23,55 seviyesinde hareket ediyor. Euro/TL 25,88 civarında işlem görüyor.

27 AY SONRA BİR İLK OLACAK

TCMB’nin bugünkü faiz kararı öncesinde bazı dikkat çeken anketler de oldu. Yapılan anketler ve uluslararası kuruluşların tahminlerine göre, açıklanacak olan faiz oranında artışa gidilecek.

PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ: YÜZDE 17,56

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, TCMB’nin politika faizine ilişkin cari ay sonuna yönelik beklentiler yüzde 17,56 oldu.

AA FİNANS: YÜZDE 19,25

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans’ın beklenti anketine katılan 18 ekonomist, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 1.075 baz puan artırılarak yüzde 19,25’e çekileceğini tahmin ediyor.

REUTERS: YÜZDE 20

Reuters anketine katılan uzmanlar çok geniş bir aralıkta tahminlerde bulunurken, tahminlerin medyanına göre politika faizinin 11,5 puan artışla yüzde 8,5’ten yüzde 20’ye yükseltileceği öngörüldü.

BLOOMBERG HT: YÜZDE 25

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan 15 kurumun medyan beklentisi Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 25 seviyesine çıkarması yönünde oldu. Bu anket döneminde 13 kurum 2023 yıl sonuna yönelik tahminlerini aktarırken; medyan beklenti yüzde 30, maksimum beklenti yüzde 50, minimum beklenti ise yüzde 18 seviyesinde gerçekleşti.

FİTCH RATTİNG: YÜZDE 25

Fitch Rattings, Merkez Bankası’nın yüzde 8,5 olan politika faizini 2023 yılı sonuna kadar yüzde 25 seviyesine yükseltmesi ve gelecek yıl faizleri sabit tutmasını, 2025 yılında ise faiz indirimine gitmesi bekliyor. 2025 sonu için faiz beklentisi ise yüzde 20,

JP MORGAN: YÜZDE 25

Bank of America ve JP Morgan ise 16,5 puan artışla yüzde 25’e çıkarılmasını öngörüyor.

GOLDMAN SACHS: YÜZDE 40

ABD bankası Goldman Sachs, Merkez Bankası’nın faizi 31,5 puan birden yükselteceği ve yüzde 40’a çıkartacağı öngörüsünde bulundu.

Merkez Bankası faiz artırırsa 27 ay sonra ilk kez para politikasında sıkılaştırma adımı atmış olacak.

ERDOĞAN ‘KABULLENDİK’ DEMİŞTİ

Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Bakanımız Mehmet Şimşek’in Merkez Bankası ile atacağı adımları kabullendik” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise “Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede amacımız ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer belli. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim.” açıklamasında bulunmuştu. 

4 BAKAN YARDIMCISI ATANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 4 bakan yardımcısının ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakan yardımcılıklarına atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı bakan yardımcılıklarına Abdullah Erdem Cantimur, İsmail İlhan Hatipoğlu, Osman Çelik ve Zekeriya Kaya atandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün bir günlük çalışma ziyareti için Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti.

Türkiye’nin risk primi 487’ye yükseldi. 

Fed Başkanı Jerome Powell, dün Kongre önünde gerçekleştirdiği konuşmada sıkılaştırma yanlısı mesajlar verdi. Bu mesajların ardından küresel piyasalarda satışlar görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx