Lightning Strike elektrikli motosiklet ile hız rekoru kırılması hedefleniyor

Richard Hatfield’in elektrikli motosiklet firması Lightning Motorcycles, Lightning Strike modeliyle hız rekoru kırmak istiyor.

Rekorlar herkesin hemfikir olacağı üzere kırılmak içindir. Otomobil ve motosiklet dünyasında da bunun peşinde koşan çok sayıda firma ve kişi yer alıyor. Bunlardan birisi de Lightning Motorcycles. Firmanın hali hazırda satışı yapılan elektrikli motosiklet modeli Lightning Strike, normal versiyonu ile şu an 217 km/s hıza çıkabiliyor. Bu seçenek 67 kW (90 Beygir) güç ve 245 Nm tork değerlerine sahip. Motosikletin üst seviye versiyonu ise 241 km/s hıza çıkabiliyor. İşte firma bu model ile beraber motoru değiştirmeden tam 402 km/s hıza çıkmayı hedefliyor. Bunun için özel bir yüksek hıza özel gövde hazırlanıyor. Ayrıca rekor denemesi yapılacak motosikletin daha güçlü ve daha fazla çıkış verecek bir pil üzerine kurulacağı da aktarılıyor. Rekor istenen motosiklette odak nokta menzil değil hız olarak belirleniyor.

Firma yüksek hız merkezli rekorlara çok yabancı değil. Şirketin daha önce LS-218 isimli motosikleti ile 351 km/s hıza çıkabildiği aktarılıyor. Lightning Strike merkezinde hedeflenen 402 km/s hız ile alandaki kendi rekorunu kıracak firma, motosiklet dünyasında dikkat çekiyor. Elbette elektrikli motosiklet modelleriyle başka rekorlara da imza atılıyor.

Örneğin Voxan Wattman isimli elektrikli motosiklet, tam 466 km/s hıza çıkarak tüm rekorlar alt üst etmişti. Kuru buz ile soğutulan 317 kW (425 beygir) gücünde elektrik motoru üzerine kurulan model, 15.9 kW pil paketine sahip.

Max Biaggi tarafından kullanılan motosiklet, daha önce Fransa’da yer alan Châteauroux havaalanı içerisinde yapılan denemesinde 408 km/s hıza çıkmıştı. Bunun aerodinamik olarak en kapalı versiyon ile elde edildiği, diğer sürümlerle ise 366 km/s ve 349 km/s hızların elde edildiği aktarılmıştı.

Lightning Strike elektrikli motosiklet yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.