Jens Stoltenberg: NATO’nun daha fazla silaha muhtaçlığı var

NATO, askeri ittifakı güçlendirmenin yollarını arıyor.

Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Hollanda’da düzenlenen çalışma yemeğine katıldı.

Gündem Madrid’deki NATO Zirvesi

Gayriresmi toplantıda Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yanı sıra Danimarka, Polonya, Letonya, Romanya, Portekiz ve Belçika başkanları yer aldı.

Burada yaptığı açıklamada Stoltenberg, “Madrid’de duruşumuzun büyük ölçüde güçlendirilmesi konusunda el sıkışacağız.” dedi.

Silah kapasitesini artırma konusu

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları sonrası doğu sonu boyunca “daha fazla yüksek hazırlık” pozisyonuna ulaşmaları ve silah kapasitelerini güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Genel Sekreter, “Daha sağlam ve savaşa hazır ileri mevcudiyet, daha da yüksek hazırlık ve daha evvelden pozisyonlandırılmış ekipman ve gereç gereksinimini tartıştık.” sözünü kullandı.

“Ukrayna’nın, daha fazla ağır silahı olmalı”

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’in, daha uzun menzilli silahlar için yaptığı davete cevap veren Stoltenberg, Kiev’e daha ağır silahlar verilmesi konusunda hemfikir olduklarını söyledi, lakin detay vermedi.

Reuters’ın haberine nazaran, Stoltenberg, “Ukrayna, daha fazla ağır silaha sahip olmalı. NATO müttefikleri ve ortakları ağır silahlar sağladı .” diye ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.