Hindistan’ın en ünlü yatırımcısı öldü

Hindistan’ın en tanınmış hisse senedi yatırımcısı ve ülkesinin Warren Buffett’ı olarak bilinen Rakesh Jhunjhunwala bugün 62 yaşında hayatını kaybetti.

Reuters’ın haberine nazaran Jhunjhunwala geçen hafta düşük fiyatla hizmet sunan havayolu şirketi Akasa Air’la piyasaya girdiğini duyurmuştu. Jhunjhunwala’nın şirketi tanıtırken zayıf bir manzara vermesi dikkat çekmişti. 

DİYABET VE BÖBREK HASTASIYDI

Tabiplere nazaran, Rakesh diyabet ve böbrek rahatsızlığı çekiyor.

30’A YAKIN ŞİRKETTE PAY SAHİBİYDİ

Jhunjhunwala gerisinde eşini ve üç çocuğunu bıraktı. Ünlü iş adamı Hindistan merkezli otuza yakın şirkette hisse sahibiydi.

Jhunjhunwala, Reuters’a on yıl evvel verdiği röportajda, “Tek bildiğim ticaret ve yatırım yapmak. Hayatta diğer bir şey yapmak istemiyorum. Öldüğüm gün istifa edeceğim” sözlerini kullanmıştı.

CNBC-TV18’e pazartesi verdiği röportajdaysa Jhunjhunwala, Asya’nın en büyük üçüncü iktisadı olan Hindistan iktisadının “altın bir çağa girmekte” olduğunu söylemiş ve öteki Hintlilerin de kendisini üzere optimist olmasını umduğunu lisana getirmişti.

Jhunjhunwala, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin büyük bir destekçisiydi.

NET SERVETİ 6 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNDE

İş insanı vakit içinde iktisat ve şirketler hakkındaki görüşleri sayesinde televizyon ünlüsüne dönüşmüştü.

Hindistan’ın Racastan eyaletinde doğan Jhunjhunwala’nın Forbes’a nazaran net serveti 6 milyar dolar düzeyinde.

Jhunjhunwala birinci büyük kârını borç parayla Tata Tea’den 5 bin hisse satın alarak elde etmişti. İş adamı parasını aylar içinde üçe katlamıştı. Daha sonra 1980’lerin sonunda demir cevheri ihracatçısı Sesa Goa’ya yaptığı kaldıraçlı bir bahis de dahil daha büyük yatırımlar yaptı. Jhunjhunwala kelam konusu hisseyi 60 ila 65 rupiye alıp 2 bin 200 rupiye satmıştı.

Jhunjhunwala’nın yatırımları ortasında Tata Motors, Titan, Tata Communications dahil Tata Group’un birçok şirketi yer alıyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Twitter’da Jhunjhunwala’yı “başlı başına bir lider” diye tanımladı ve “Hindistan’ın gücüne ve yeteneklerine güçlü bir inancı vardı” dedi.

Jhunjhunwala’nın benzetildiği Amerikalı milyarder Warren Buffett ise 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul ediliyor.

KAYNAK: SÖZCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.