Gözler FED’de: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Gerileyebilir! 

Altın piyasası önemli bir satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. Piyasa ise Federal Rezerv’in daha da agresif olacağını bekliyor. Bu ortamda analistlere göre, altın fiyatları 1.800 doların altına düşebilir.

Lukman Otunuga: Altın fiyatları daha fazla acı çekebilir

Fed iki günlük para politikası toplantısına Salı günü başladı ve faiz oranlarını 50 baz puan artırma yolunda ilerliyordu. Ancak Cuma günü, ABD Tüketici Fiyat Endeksi, geçen ay %8,6 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar artık Çarşamba günü 75 baz puanlık bir hareket için %90,5’lik bir şans görüyor. Ekonomistlere göre bu, Fed’in 27 yıldır ilk kez bu kadar agresif hareket etmesi anlamına gelecek. Bazı analistler, bu şahin beklentilerin kısa vadede altın fiyatları için iyi olmadığını söylüyor. FXTM Kıdemli Araştırma Analisti Lukman Otunuga, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın Pazartesi günü gerçek bir darbe aldı. Yatırımcılar, geçen Cuma günkü yüksek enflasyon rakamlarının ardından 75 baz puanlık faiz artışı şansını fiyatlandırdıkça neredeyse %3 değer kaybetti. Jerome Powell şahin bir ton verirse veya Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye yönelik agresif yaklaşımını sürdüreceğine dair sinyal verirse, Çarşamba günü altın daha fazla acı çekebilir. 1.800 doların altında sağlam bir günlük kapanışın, 1.765 dolarda son zamanlardaki en düşük seviyelere doğru bir düşüş sinyali vermesi muhtemel.

İpek Özkardeskaya: Yatırımcıların sermayesini çeken tek varlık dolar

Swissquote Bank kıdemli analisti İpek Özkardeskaya, yatırımcıların sermayesini çeken tek varlığın ABD doları olduğunu kaydediyor. Analist, Salı günü bir notta şunları yazdı:

Kimse yarınki FOMC kararından önce ABD doları dışında herhangi bir varlığa şans vermek istemiyor. Geleneksel güvenli liman varlıkları bile şu anda acı çekiyor.

Ole Hansen: Altın fiyatları için zorlu rüzgarlar var

ABD doları ile birlikte, yükselen tahvil getirileri ve yükselen reel faiz oranları da altın için zorlu rüzgarlar olduğunu kanıtlıyor. Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen Salı günü yayımladı. Hansen, raporda altının teknik resmine bakıyor. Analist, fiyatların 1.780 dolar civarında desteği test etme hızında olduğunu söylüyor. Analist, şu tahmini yapıyor:

Haftalık grafik, 1.780 dolarlık destek kırılırsa, 1.670 dolardan önce güçlü bir destek olmadığını gösteriyor. Düşüş tablosunu tersine çevirmek için 1.880 doların üzerinde bir günlük kapanışa ihtiyaç var.

Hansen, 10 yıllık reel tahvil getirilerinin Mart 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi olan %0,65 civarında işlem gördüğünü kaydediyor. Ayrıca, yılın başında görülen -%1’den yükseldiğini ekliyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın ile reel getiri arasındaki tarihi ilişki var. Bazılarının buna dayanarak, altının şu anda 300 dolardan fazla aşırı fiyatlandığını iddia etmesi mümkün.

“Bunlara rağmen, altın için hala güçlü bir temel destek var”

Ancak Hansen, zorlu teknik tabloya rağmen altın için hala güçlü bir temel desteğin olduğunu da sözlerine ekliyor. Mali piyasalardaki çalkantıların, artan enflasyon tehdidinin ve artan stagflasyon risklerinin fiyatları desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Analist, değerlendirmesini şu şekilde bitiriyor:

Traderlar, 40 yılın en yüksek enflasyon seviyesine tepki veriyor. Buna ilaveten stagflasyon riski artıyor. Bunun yanı sıra hisse senetleri ve kriptolardaki kargaşa ortamı var. Bütün bunların altının, reel faizlerin belirlediği hızda düşmemesinin nedenlerinden bazıları olduğuna inanıyoruz.

BLF: Bu gerçekleştiğinde altının parlama zamanı gelecek

Diğer analistler, altın fiyatları düşse bile piyasanın sağlıklı kaldığını belirtiyor. Ayrıca, daha düşük fiyatların bir satın alma fırsatı olarak görülebileceğini düşünüyorlar. Blue Line Futures analistleri, bu çerçevede şunları söylüyor:

Bu beklentiler ortaya çıktıkça altının yapıcı kalması zorunludur. Yapabilirse, enflasyonun soğuduğu ve Fed’in gazdan ayağını çekebileceği bir zaman gelecek. Bu gerçekleştiğinde altının parlama zamanı gelecek.

TDS: Bu durum, altını yatırım olarak daha az çekici hale getiriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın Pazartesi günü hatırı sayılır bir baskı altına girdi. Altın fiyatları, neredeyse %3 düşüşle 1.820 dolara geriledi. Commerzbank’taki stratejistlere göre altın, oldukça güçlü ABD dolarından ve hepsinden öte, tahvil getirilerindeki hızlı artışlardan kaynaklanan ters rüzgarla karşı karşıya. Stratejistler, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

İki yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri yaklaşık 30 baz puan arttı. On yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri bir süreliğine %3,4’ün üzerine çıktı. Bu da 11 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi oldu. Sonuç olarak, reel faiz oranları da önemli ölçüde arttı. Reel faiz %0,68 ile üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu, altını faiz getirmeyen bir alternatif yatırım olarak daha az çekici hale getiriyor.

Michael Langford: Altın fiyatları 1.800 doların altına kırılacak

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugün faiz oranlarına ilişkin kararını açıklayacak. Wall Street Journal’a göre, Fed faiz oranlarını 75 baz puan artıracak. Ardından piyasa bunu hemen fiyatlandıracak. Piyasa şimdi Eylül ayına kadar toplam 200 baz puanlık faiz artışı bekliyor. AirGuide’ın kurumsal danışmanlık direktörü Michael Langford, şu tahminleri yapıyor:

Altın fiyatının seanstan önce (Fed duyurusu) yükselmesi veya sabit kalması olası. Bununla birlikte sonraki hafta boyunca düşüş eğilimini sürdürmesini beklemek daha muhtemel. Altın fiyatındaki bu genel düşüş eğilimi, altının 1.800 doların altına kırılmasıyla korunacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.