Gençler, kadınlar ve kentliler savaşa karşı

DÜNYA 09.03.2022 08:04

Gençler, kadınlar ve kentliler savaşa karşı

Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya Kamu Oyu Araştırma Merkezi (VTsIOM) ve Kamu Oyu Fonu (FOM) tarafından yapılan anketlere göre Rus gençleriyle kadınlarının büyük kısmı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “özel askeri hareket” dediği Ukrayna işgaline karşı çıkıyor. Araştırmalara göre 30 yaş ve altındakilerin yüzde 50’si operasyonlara karşı olduklarını söylerken geri kalanların büyük bir kısmı ise bu soruyu nasıl yanıtlayacağını bilmiyor. Savaşa kadınlar arasında desteğin erkeklerdekinden daha az olduğu da ortaya çıktı. Buna karşılık 70 yaş üzerindekilerin yüzde 90’ı ise askeri operasyonları destekliyor.

İngiltere Exeter Üniversitesi’nden Sosyoloji Profesörü Alexey Bessudnov, Rus halkının askeri operasyonlar karşısında tepkisini ölçen anketlerin sonuçlarını değerlendirdi. Gençlerin ve kadınların savaşa karşı pozisyon aldıklarını aktaran Bessudnov, sonuçların da güvenilir olmadığını söyledi.

VTsIOM’un direkt olarak Rus Hükümeti’ne bağlı olduğunu, FOM’un da en büyük müşterisinin Başkanlık İdaresi olduğunun altını çizen Bessudnov şunları söyledi: “Anket sonuçlarını çarpıtabilecek bazı faktörler var. Soruların nasıl sorulduğu önemli. VTsIOM ve FOM sorularında ‘özel askeri operasyonlar’ ifadelerini kullanıyor. ‘Rus güçlerinin Ukrayna’ya girişi’, ‘askeri operasyonlar’ veya ‘savaş’ kelimelerini kullanmaları sonuçları değiştirebilir.

KENTLİLER KARŞI

Moskova, St. Petersburg gibi büyük şehirlerde yaşayanlarla küçük şehirlerde ve kasabalarda yaşayanların askeri operasyonlara olan destekleri arasında da fark olduğunu söyleyen Bessudnov “Büyük şehirlerde yaşayanlar, özellikle gençler savaş karşıtı. Ayrıca eğitim seviyesi yüksek kişilerin arasındaki düşünce farkları daha az ve sadece büyük şehirlerde fark edilir seviyede” dedi.

TV İZLEYİCİSİ ETKİLENİYOR

Günlük olarak televizyon izleyen kesimde askeri operasyonlara desteğin daha yüksek olduğunu söyleyen Bessudnov, “Televizyonda propaganda ve ajitasyon ile iç içe geçmiş durumda; izleyicileri ise zaten sosyal ve politik programlardaki içerikleri benimsemiş halde” ifadelerini kullandı.

Televizyon konusunda da yaşın önemine dikkat çeken Bessudnov, 45 yaşın üzerindekilerin büyük çoğunluğunun televizyon izleyicisi olduğunu, gençlerde ise neredeyse kimsenin televizyon izlemediğini söyledi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.