Fiyatlar yükseldi: Macaristan acil durum ilan etti

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın uzaması ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle tüm Avrupa’da enerji fiyatlarının önemli biçimde arttığını söyledi.

Avrupa’nın büyük bir kısmında güç krizi oluştuğunu kaydeden Gulyas, aktüel duruma nazaran Avrupa’da sonbaharda ve kışın kâfi ölçüde doğal gaz olmayacağını belirtti.

Gulyas, kelam konusu sorunun tahlili için Macar hükümetinin de öteki ülkeler üzere birtakım tedbirler aldığını, hükümetin bu kapsamda “enerji acil durum” ilan ettiğini ve 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek 7 unsurluk hareket planı hazırladığını aktardı.

Alınan önlemler kapsamında, ülkedeki doğal gaz üretim ölçüsünün 1,5 milyardan 2 milyar metreküpe yükseltileceğini ve kömür üretiminin artırılacağını vurgulayan Gulyas, hanelere sağlanan indirimli doğal gaz ve elektriğin 1 Ağustos’tan itibaren yalnızca ortalama hane tüketim seviyesine kadar destekleneceğini kaydetti.

Macaristan’daki doğal gaz depolama tesislerinin doluluk oranının yüzde 44 olduğunu belirten Gulyas, hükümetin daha fazla doğal gaz mutabakatı imzalaması için Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’yu görevlendirdiğini söyledi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.