Feminist Gece Yürüyüşü: Taksim ablukada, kadınlar isyanda

GÜNCEL 08.03.2022 18:36

Feminist Gece Yürüyüşü: Taksim ablukada, kadınlar isyanda

Abone Ol google-news

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bu yıl 20’nci kez Feminist Gece Yürüyüşü düzenleniyor.

İstanbul’un dört bir yanından kadınlar toplumsal eşitlik ve hak taleplerini dile getirmek üzere Taksim’e doğru yola çıktı.

Yürüyüş öncesi Taksim Meydanı polis barikatlarıyla çevrildi, metro seferleri durduruldu, İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm ara sokaklar kapatıldı.

Kadınlar ise çok sayıda ara sokakta buluşmaya devam ediyor. Firüzağa’da toplanan kadınların önü polis tarafından kesildi. Kadınların yürüyüş ısrarı sürüyor.

Bu arada, akşamüzeri Kadıköy’den vapurla Beşiktaş’a geçmek ve oradan Taksim’e çıkmak için iskelede bekleyen bir grup kadın vapura binemeden gözaltına alındı.

Kurulan polis noktalarını aşmak isteyenler de dahil şu ana kadar 38 kadının gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Sosyal medya yoluyla yapılan bazı paylaşımlarda; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Taksim Meydanı ve çevresinde, çeşitli etkinlikler düzenleneceği yönünde çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir. Beyoğlu Kaymakamlığımızca 08 Mart 2022 Salı günü Beyoğlu ilçemiz sınırları dahilindeki toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma vb. kanuna aykırı eylemlere; hak ve özgürlüklerin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca müsaade edilmeyecektir” denilmişti.

Ayrıntılar gelecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.