Eurostat verileri: Türkiye Avrupa’da zirvede ama balık ve et yemeye gücü yetmeyenler listesinde!

Eurostat verilerine göre; tavuk ve balık yemeye gücü yetmeyenler listesinde Türkiye yüzde 37,3 ile zirvede yer alırken, AB ortalamasının ise sadece yüzde 8,6 olduğu belirlendi.

Eurostat verileri: Türkiye Avrupa’da zirvede ama balık ve et yemeye gücü yetmeyenler listesinde!

Türkiye’de ardı ardına gelen zamlar, yüzde 50’yi aşan resmi enflasyon ve Türk lirasının değer kaybetmesi hayatı derinden etkilerken Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) Türkiye’de asgari ücretin satın alma gücünü yeniden hesaplama kararı aldı.

Veriler, Türkiye’de halkın üçte birinden fazlasının yeterli beslenemediğini yiyemediğini gösteriyor.

2020 yılı verilerine göre, “iki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye gücü yetmeyenler” listesinde Türkiye yüzde 37,3 ile zirvede yer aldı. AB ortalaması ise sadece yüzde 8,6.

Eurostat’ın “doğru dürüst yemek” başlığıyla duyurduğu 2020 yılı verileri “iki günde bir etli yemek, tavuk, balık veya muadili vejetaryen yemek yemeye maddi imkânı olmayanları” gösteriyor. Buna göre 36 Avrupa ülkesi içinde ilk sırada Türkiye var. Türkiye’de halkın yüzde 37,3’ünün “iki günde bir etli yemek, tavuk veya balık yemeye” imkanı yok.

Türkiye’yi ise Balkan ülkeleri takip ediyor. Kuzey Makedonya yüzde 36,8; Arnavutluk yüzde 34,3 ve Bulgaristan yüzde 25,9 oranla listede yer alıyor. Bu ülkelerinin ardından oran yüzde 15’e düşüyor.

TÜRKİYE, DÜNYA GIDA ENFLASYONU LİGİNDE 4. SIRADA

Son olarak Türkiye, gıda enflasyonunda ise yüzde 64,47’lik oranla dünyada 4. sıraya yükseldi. Bu alanda, Lübnan yüzde 483’lük oranla ilk sırada yer alırken, onu Venezuela yüzde 389’lük oranla Venezuela, yüzde 67,7’lik oranla Surinam izledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubatta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 54,44’e yükselmişti. Böylece, 2002 yılı Nisan ayındaki yüzde 52,7’lik oran sonrasında ilk kez enflasyonda yüzde 50 seviyesi aşılmış oldu.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.