Et ve Süt Kurumu’ndan ‘zam’ açıklaması: Et kuyruğuna çözümü böyle bulmuşlar!

Et ve Süt Kurumu’nun kırmızı ette satış fiyatına yüzde 48 oranında zam yaparak kırmızı ette yaşanan kuyrukları azaltmayı hedeflediği ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, zamma ilişkin yaptığı açıklamada, piyasanın yüzde 66 daha ucuza et sattıkları için uzun kuyruklar oluştuğunu bu zammın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Kurumun, çok yakında üreticiden aldığı karkas ete de zam yapacağı öğrenildi.

EKONOMİ 23.03.2022 09:33

Et ve Süt Kurumu'ndan 'zam' açıklaması: Et kuyruğuna çözümü böyle bulmuşlar!

Abone Ol google-news

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, kırmızı ete yüzde 48 zam yapılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, piyasanın yüzde 66 daha ucuza et sattıkları için uzun kuyruklar oluştuğunu bu zammın kaçınılmaz hale geldiğini bu yüzden ete zam geldiğini açıkladı.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’a konuşan Uzun, “Bizim fiyatlar çok düşüktü, piyasanın yüzde 66 daha altında bir fiyatımız vardı. Bu nedenle çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı arttırdık ama yine de piyasaya göre yüzde 15 daha düşük bir fiyat var. Karkas etin fiyatı 80 lira olmuş bizim 56 liradan kıyma satmamız zaten mümkün değildi” dedi.

ALIM FİYATI DA ARTIRILACAK

Uzun piyasada karkas etin fiyatı 80 lirayken 58- 60 liradan kesim yapmalarının pek mümkün olmadığını bu nedenle üreticiden alım fiyatını da artıracaklarını söyledi. Uzun, “Alım fiyatında da bir artış yapmamız gerekiyor. Bunun için çalışmalar yaptık. Hem sayın bakanımıza sunduk hem de Fiyat İstikrar Komitesi‘ne sunduk. Oradan çıkan karara göre alım fiyatında da artış olacak. Biz de zaten ihtiyacımız olan eti piyasadan kesilmiş et olarak alıyoruz. Bu konuda dijital-elektronik bir ihale açıyoruz. Kilosunu 78 -79 liradan et alıyoruz” dedi.

AYDA 500 TON ET SATIYOR

Kurum olarak ayda 500 ton civarında kırmızı et sattıklarını hatırlatan Uzun satışlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Bizim satışlarımızın büyük bölümü Milli Savunma Bakanlığı ile Jandarma Genel komutanlığına. Piyasaya satışımız çok az. Ülke genelinde 18 satış mağazamız var. Aylık kırmızı et satışımız 500 ton. Yıllık 6 bin ton demek. Zincir marketlere satışımız yok.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.