Erdoğan’ın konuşmasındaki kusur, müelliflere kaldı: ‘İktisadın ‘i’sinden haberi olmadığını gösterdi’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısının akabinde yaptığı ek bütçe açıklaması tartışma konusu oldu.

Gazete Duvar’ın haberine nazaran, Erdoğan Meclis’te görüşülmeye başlanan bütçe ile ilgili, “Giderlerin 880 milyar lira, gelirlerin ise 1 trilyon 80 milyar lira artırılması öngörülmektedir. Yaptığımız düzenlemelerle vazgeçtiğimiz 241 milyarlık vergi gelirine karşın ek bütçede gelirler kaleminde 200 milyar liralık bir artış olmaktadır. Böylelikle, yılbaşında öngörülen bütçe açığı 278 milyardan 78 milyara düşüyor. Bir öteki sözle kamunun borçlanma muhtaçlığı azalıyor” dedi. 

CHP Küme Başkanvekili bütçenin gelir ve masraf kalemleri eşit olarak, denk bütçe formda yapıldığına dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı bu teknik işleri bilmiyor olabilir de bu lafı cumhurbaşkanına söyletenin herhâlde bir cezası, faturası olması lazım. Sayın cumhurbaşkanı kendini iktisatçı ilan etti fakat vallahi iktisadın ‘i’sinden haberi olmadığını da bununla gösterdi” dedi. 

Altay’ın bu uyarısı üzerine kelam alan Meclis Plan ve Bütçe Kurulu Lideri Cevdet Yılmaz, “Gelirler ve masraflar birbirine eşit. Orada, sayın cumhurbaşkanımızın konuşma metninde müelliflerin yaptığı bir yanılgı olarak görüyorum ben. Bir yanılgı yapılmış, onu düzeltmemiz gerekiyor lakin bu öteki yerlere çekilmemesi gereken bir şey, olağanda metinde bir kusur olduğunu söyleyebiliriz, maddi bir yanılgı olduğunu söyleyebiliriz” karşılığını verdi. CHP’li Altay, “Ya, bu türlü maddi kusur olur mu?” diye reaksiyon gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.