Emeklilerden ‘intibak düzenlemesi’ talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, emeklilerin büyük kısmının aylıklara yapılan artışların küçümsenmeyecek nitelikte olduğunu düşündüğünü, fakat harcama kalemlerindeki yüksek oranlı artışların alım gücünü sonlandırdığını belirtti.

Emeklilerin fiyat artışlarından rahatsız olduğunu vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

“Emeklilerimiz, ‘Aslında bu yüksek oranlı artırımlar olmasa, aylıklarımızın seviyesi bizleri şad ederdi. Keşke bir evvelki yılın aylığını alıyor olsaydık lakin temel tüketim materyallerinin fiyatları bu kadar artmamış olsaydı. Geçtiğimiz yıl alım gücümüz daha yüksekti’ diyor.

Diğer taraftan, kamu çalışanları için yapılan ve emeklilerine de yansıyan ek gösterge düzenlemeleri, bizleri memur emeklilerimizin durumları hakkında memnun etmiştir.

Çalışma ömrünün içinden gelen Sayın Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanımız Vedat Alim’in son açıklamaları, EYT mağdurlarının da yüzünü güldürmüştür. Ayrıyeten minimum fiyata, hiçbir devirde olmadığı kadar yüksek oranlı yapılan artışlar da memnuniyet verici gelişmeler ortasındadır.”

“DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN İNTİBAK KELAMINI ALMAK İSTİYORUZ”

Kazım Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesiyle ilgili bir müjde beklediklerini lisana getirerek, şu tabirleri kullandı:

“2000 yılı öncesi emeklileri için yapılan intibak düzenlemesinin, 2000 yılı sonrası emekli olanlar için yapılmasının vakti gelmiştir. En düşük emekli aylığının taban hayat standardına kavuşturulmasını sağlayacak, eski ile yeni ortasındaki adaletsizliği giderecek, taban aylıklarla tavan aylıklar ortasında giderek açılan makası daraltacak bir intibak düzenlemesi en büyük beklentimizdir.

Milyonlarca emeklimiz bu umut içerisindedir ve gelecek müjdeli haberi beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve Sayın Bakan’ımızın bu kronikleşmiş sorunu da çözerek, emeklilerimizin hayır dualarını alacağı günü ümitle bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.