Dursun Özbek: Bankalar Birliği muahedesinden çıkacağız!

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, kulüplerin Bankalar Birliği ile yaptığı mutabakat için, ”Bu referans faizi sabit faiz değil. Bu türlü yüksek enflasyonun seyrettiği yerde bir yere geldiği vakit bunun katlanması, 2-3 kata çıkması mümkün. Düşük faizle dediğiniz vakit bile senede 400 milyon TL faiz ödüyoruz” dedi.

Kulübün Divan Heyeti Haziran Ayı Olağan Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirildi. Özbek, toplantıda nümüzdeki periyot çalışmalarıyla ilgili sunum yaptı.

Seçimden ötürü üyelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında Özbek, “Bu vazifeye layık olmak için arkadaşlarımızla elimizden geleni yapacağız. Seçim periyodu Galatasaray’ın özlediği üzere şölen, bayram havasında geçti. Bunun için de kıymetli kardeşim Eşref Bey’e de teşekkür ediyorum. Galatasaray’ın özlediği biçimde bir seçim yarışı oldu. Mazbatayı aldıktan sonra çabucak işe koyulduk. Birinci işimiz Anıtkabir’de, Cumhuriyetimizin kurucusu kıymetli büyüğümüz, liderimizi Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyarete gittik. Manevi huzurunda 100. yıla yakışır formda başarılı bir dönem geçireceğimizin kelamını verdik. Heyetlerimiz var.”

‘TRANSFERLERİMİZE BAŞLIYORUZ’

”Bu heyetlerimizi ziyaret ettik. Futbol için bilhassa 100. yılda dayanılmaz bir rekabet var. Türkiye’de her kulüp 100. yılın ehemmiyetine binaen şampiyon olmak için elinden geleni yapıyor, transferlerini yapıyor. Biz de yeni bir takımız. Futbolu doruktan dizayn etmek için öncellikle daha evvel çalıştığım, Cenk kardeşimle mukavele yaptık. Futbol yöneticisi olarak onu kulübe getirdik. Hedefimiz futbolu 100. yılda, 100. yıla yakışır halde gayret etmek ve muvaffakiyet kazanmak üzere hazırlıyoruz. Bu hususta eksiklerimiz var. Eksiklerimizi gidermek için transferlerimize başlıyoruz. Seçim öncesinden beri çalışmalarımız vardı. Elimizden geleni yapacağız, hiç telaş etmeyin. Çok hoş bir ekip kuracağız. Kombineler satışa çıktı. Localarımız var. İlginizi bekliyoruz. Ekonomik şartların bu türlü olduğu periyotta sizin ilginizin çok büyük kıymeti var” diye konuştu.

Başkan Özbek, Galatasaray Adası’yla ilgili ise şunları söyledi;

“Hemen işe başladık. Oradaki yapıyı tekrar bedene getirmek lazım. Adada bizim 1 parselimiz var. Ada 4 parsel. Öteki 3 parsel Ulusal Emlak’a ilişkin. Birinci temas ettiğim yer Ulusal Emlak’a oldu. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 1-2 gün sonra kelam konusu Ulusal Emlak’a ilişkin parsellerin 30 yıllığına Galatasaray’a irtifak olması için kontratları hazırlanıyor. Hepinize müjdeli haberi vereceğim. Galatasaray Adası eskisi üzere dokunulabilir bir yer olmaktan çıkıyor. Ben mevzuda büyük dayanak veren Cumhurbaşkanımıza ve Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür gönderiyorum” halinde konuştu.

‘SENEDE 400 MİLYON TL FAİZ ÖDÜYORUZ’

Mali bağımsızlığın kıymetine de vurgu yapan Özbek, “Dün Ziraat Bankası’nı ziyaret ettim. Genel müdüre, ‘Ben ve arkadaşlarım kararlıyız. Biz, sizle yapılan yapılandırma muahedesinden çıkmak istiyoruz’ dedim. ‘Nasıl çıkacaksınız’ dedi. Anlattık, şu projemiz var, zamanlaması bu türlü diye. Türk Lirası referans faizi var, Merkez Bankası’nın açıkladığı. Bu referans faizi sabit faiz değil. Bugünün şartlarında düşük gözükebilir. Ancak bu türlü yüksek enflasyonun seyrettiği yerde bir yere geldiği vakit bunun katlanması, 2-3 kata çıkması mümkün. Düşük faizle dediğiniz vakit bile senede 400 milyon TL faiz ödüyoruz. Arkadaşlarımla birlikte çok kararlıyım. Ben bu hesabı kapatacağım. Bu parayı Ziraat Bankası ve Denizbank’a ödeyeceğim ve bu mutabakattan çıkacağım. Bağımsızlık sözünün tam manası burada yatıyor. Bütün harcamalar Bankalar Birliği konsorsiyumun yetkilileri tarafından yapıyor. Kendi inisiyatifinizle bir hareketiniz yok. Bu hal, davranış biçimi içinize siniyor mu? Münasebetiyle kelam verdiğim üzere projelerimizle birlikte buradan çıkmak kolay. Tabloları açıklanmıştır. İlgili genel şura yapacağız. Orada da göreceksiniz. Bu prangadan kurtulmak son derece olası” tabirlerini kullandı.

Öte yandan Özbek, Riva, Kemerburgaz, Florya, Mecidiyeköy’deki bina ve spor salonu için yapacakları projeler hakkında da divan üyelerine konuşma yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.