Doğu Anadolu Gözlemevi’nde gece yıldız şöleni

Erzurum kentinde yer alan ve 3 bin 170 metre yüksekliğe inşa edilen Doğu Anadolu Gözlemevi, Türkiye’nin uzaydaki gözü olacak.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde Yeni Kuşak Üniversite Dönüşüm Projesi kapsamında desteklenen ve Konaklı Karakaya Zirveleri’nde 2012 yılında üretimine başlanan gözlemevinin bulunduğu bölge, TÜBİTAK’ın her yaştan astronomi meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Müşahede Etkinlikleri’ne konut sahipliği yapacak.

Etkinlik 22 Temmuz’da başlayacak

AA’da yer alan habere nazaran, kentte 22-24 Temmuz’da yapılacak aktiflik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) katkılarıyla düzenleniyor.

Anadolu Ajansı (AA) takımı tarafından, müşahede aktifliğinin yapılacağı bölgede gökyüzü, gece uzun pozlama tekniğiyle fotoğraflandı.

Katılımcıların DAG teleskobunun da bulunduğu 3 bin 170 metre yükseklikteki bölgeyi ziyaret etme fırsatı bulacağı aktiflikte, profesyonel ve amatör gök bilimciler de özel ekipmanlar ile gökyüzünü inceleyerek yıldızlarla buluşma imkanı yakalayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.