Çipras: Türkiye ile irtibat kanalının bulunmaması kaygı verici

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Önderi Aleksis Çipras, Memleketler arası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile bağlantıları de kıymetlendirdi.

Çipras, Türkiye ve Yunanistan ortasında her vakit gerginlik yaşandığını fakat son yıllardaki gerginliğin bir benzerinin daha evvel yaşanmadığını vurguladı.

“Miçotakis’ten beklentim Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması”

Söylemlerdeki gerginliğin alana da taşınmaması için tedbir alınabileceğini savunan Çipras, her Yunan vatandaşı üzere kendisinin de Başbakan Kiryakos Miçotakis’ten beklentisinin, ülkenin egemenlik haklarını korurken, Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması olduğunu tabir etti.

“Endişelendiriyor”

AA’da yer alan habere nazaran Çipras, bağlantı eksikliği nedeniyle kazara bir gerginliğin, istenmeyen bir vukuata dönüşebileceğini savunarak, “Şu an irtibat kanallarının bulunmaması, beni gergin telaffuzlardan daha çok endişelendiriyor.” diye konuştu.

Miçotakis’in göçmen siyasetini da eleştirdi

Çipras, Başbakan Miçotakis liderliğindeki hükümeti, göçmen siyasetlerine ait olarak da eleştirdi.

Meriç’e çelik duvar örülmesinin, sorunun temeline tahlil getiremeyeceğini söz eden Çipras, göçmen sıkıntısının Türkiye ile Yunanistan ortasında değil, Türkiye ile Avrupa ortasında bir sorun olduğunu öne sürdü.

Çipras, göçmen sıkıntısının lakin Avrupa Birliğinin, yasal göç stratejisi üzere genel bir strateji belirlemesi ile çözülebileceğini ileri sürdü. Yunanistan’daki tarım, turizm üzere kimi iş kollarında istihdam eksikliği olduğuna ve birtakım iş kollarında Yunan vatandaşlarının çalışmaya çok istekli olmadığına dikkat çeken Çipras, göçmenlerin Yunanistan devletinin belirleyeceği kurallar çerçevesinde topluma entegre olmasının da ülkedeki göçmen sorunu için bir tahlil olabileceğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.