CHP’den asgari ücret çağrısı

Türk-İş’in açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verilerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, açlık sınırının asgari ücretten 675 lira daha fazla olduğunu hatırlattı, asgari ücretin haziran ayında yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 28.03.2022 14:36

CHP'den asgari ücret çağrısı

Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Hükümetin mutlaka haziran ayında tekrar sendikalarla masaya oturarak, asgari ücreti güncellemesi gerekiyor” dedi.

Ağbaba, partisinin Malatya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretlinin açlık sınırının altında yaşadığını kaydeden Ağbaba, “Türk-İş’in açıklamış olduğu açlık sınır 4 bin 928 lira. Yani asgari ücretten 675 lira daha fazla” diye konuştu.

Ağbaba, asgari ücretin artırılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Asgari ücreti artırıp artırmama tartışması yapılıyor. Mart ayındayız, asgari ücret açıklandıktan sonra Türk-İş’in rakamlarına göre, açlık sınırı 4 bin 928 lira olmuş. Geçtiğimiz aylarda 4 bin 500’dü, şu anda Türk-İş’in açıklamış olduğu açlık sınır 4 bin 928 lira. Yani asgari ücretten 675 lira daha fazla. Hükümetin mutlaka haziran ayında tekrar sendikalarla masaya oturarak, asgari ücreti güncellemesi gerekiyor. Türkiye’de bu rakamlara göre 10 milyon asgari ücretli, maalesef açlık sınırının altında yaşamaya devam ediyor.”

Ağbaba, partisinin milletvekillerinden oluşan heyetin, Türkiye’yi adım adım gezdiğini ifade ederek, “Vatandaşın dinlediğimiz sorunlarını kamuoyuyla paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Eskiden zam gelince haber oluyordu, şimdi zam gelmezse haber oluyor. Artan akaryakıt fiyatları, Türkiye’deki bütün ürünlerin fiyatının artmasına sebep oluyor. Bunun dünya ile ilgisi de yok. Dünyada petrol düşse de bizde akaryakıt artmaya devam ediyor. Biz memleketin meselesini, ekonomiyi, sokakta vatandaştan dinleyerek, Türkiye’nin dikkatine sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

KANUN TEKLİFİ VERİLMİŞTİ

CHP asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi için kanun teklifi de vermişti. Kanun teklifinde, asgari ücretin enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez belirlenmesi önerilmişti.

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.